Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Francji

Informacje ogólne
Francja leży w Europie Zachodniej. Graniczy z Niemcami, Włochami, Szwajcarią, Hiszpanią, Belgią, Luksemburgiem, Monako i Andorą. Od południa kraj oblewają wody Morza Śródziemnego, a od północy Morza Północnego, kanału La Manche i Zatoki Biskajskiej. Do Francji należy także Korsyka. Francja posiada terytoria zależne: Gujanę Francuską, Gwadelupę, Martynikę, Reunion, Majottę (tzw. regiony zamorskie), Polinezję Francuską, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Wallis i Futunę (zbiorowości zamorskie), Nową Kaledonię, Wyspę Clippertona, oraz Francuskie Ziemie Południowe i Arktyczne, czyli wyspy wulkaniczne na Oceanie Indyjskim i Ziemię Adeli na Antarktydzie. Całkowita powierzchnia Francji wynosi 643 tys. km2 (bez terytoriów zależnych 551 tys. km2), liczba ludności ok.65 mln (ok. 60,6 mln bez terytoriów zależnych). Stolicą kraju jest Paryż, językiem urzędowym francuski, walutą euro, dominującą religią katolicyzm. Francja jest członkiem – założycielem Unii Europejskiej i NATO, należy do układu z Schengen.

Podział Administracyjny
Część kontynentalna Francji dzieli się na 22 regiony podzielone na 96 departamentów, które z kolei dzielą się na gminy. Terytoria zależne stanowią odrębne jednostki administracyjne.

Jak dostać się do Francji?
Podróżujący do Francji mają do wyboru samolot, własny samochód, kolej lub autobus.

W przypadku podróży samochodem mamy do wyboru kilka wariantów tras. Z Polski północnej i centralnej do Paryża można jechać przez Niemcy i Belgię lub Niemcy, Holandię i Belgię. Z polski południowej najkrótsza jest trasa przez Niemcy. Podróż z Warszawy to ok. 1600 km, czas przejazdu 14 – 15 godzin (bez postojów), koszt paliwa 760 – 940 zł.

Najszybszym sposobem dotarcia do Francji jest samolot. Najważniejsze lotniska międzynarodowe znajdują się w Paryżu, Nicei, Marsylii, Lyonie i Grenoble. Regularne loty do Paryża dostępne są z Warszawy i Krakowa, do Nicei i Lyonu z Warszawy. Koszt biletu w obie strony to ok. 1000 – 1200 zł. Można skorzystać z oferty tanich linii lotniczych (Wizzair, Ryanair, Easy Jet) z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Przy odpowiednio wczesnej rezerwacji można nabyć bilet po bardzo korzystnej cenie.

Od czerwca 2012 r. dostępne jest bezpośrednie połączenie kolejowe z Paryżem z Warszawy i Poznania. Podróż z Warszawy do Paryża trwa ok. 20 godzin. Ceny biletów w klasie 2  w jedną stronę to wydatek rzędu 230 – 270 euro. Kursuje też bezpośredni pociąg z Warszawy i Krakowa do Nicei. Podróż z Warszawy trwa ok. 33 godzin, cena biletu w klasie 2 to ok. 800 – 960 zł. Możliwa jest także wersja z przesiadkami we Frankfurcie, Berlinie, Budapeszcie, Wiedniu, Kolonii. W Berlinie można przesiąść się na  szybki pociąg TGV.

Polskie linie autokarowe udostępniają połączenia z najważniejszymi miastami francuskimi. Cena biletu normalnego w obie strony to ok. 460 – 550 zł. Połączenia Obsługuje Eurolines, Sindbad, Interbus, Ecolines. Czas podróży z Warszawy wynosi ok. 22 – 24 godzin.

Drogi we Francji
Francja posiada najgęstszą sieć dróg w Europie, jednak ich jakość ustępuje tym w Niemczech czy Włoszech. Autostrady są płatne, płaci się również za przejazd tunelami. Autostrady oznaczone są symbolem A, drogi krajowe R lub RN, drogi lokalne D. ograniczenia prędkości są we Francji przestrzegane. Zagraniczni kierowcy muszą zapłacić mandat na miejscu.

Kolej
Francja posiada dobrze rozwiniętą sieć kolei. Dostępne są połączenia ze wszystkimi ważniejszymi państwami europejskimi: Niemcami, Wielką Brytanią (przez Eurotunel), Hiszpanią, Włochami, Belgią, Holandią, Szwajcarią. We Francji funkcjonują superszybkie pociągi TGV, osiągające prędkość 300 km/h. Kursują one na trasach krajowych i międzynarodowych. Ceny biletów zależą od wielu czynników, generalnie im wcześniej zarezerwuje się bilet, tym cena jest niższa. Dostępne są zniżki i oferty specjalne. Stan taboru jest ogólnie dobry, pociągi są szybkie i wygodne. Na mniej popularnych, bocznych trasach stan wagonów może być gorszy.

Autobusy

Francja posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń. Bilety nie są drogie, można je kupić na dworcach lub bezpośrednio u kierowców. Transport publiczny w Paryżu jest bardzo dobrze zorganizowany, można tam również skorzystać ze specjalnej karty dla turystów.

Atrakcje turystyczne Francji

Francja jest krajem bogatym w różnorodne atrakcje. Najważniejszy jest oczywiście Paryż i Wersal. Kolejną, znaną wszystkim atrakcją są zamki nad Loarą, z których największym i najsłynniejszym jest Chambord. Niemniej znane jest miasteczko Carcassonne, które zachowało oryginalny, średniowieczny układ i kompletne, średniowieczne mury obronne. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest Lazurowe Wybrzeże z popularnym kurortem Saint Tropez, Cannes – miejscem jednego z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych i zabytkową Niceą. Za najbardziej urokliwy region uważa się Prowansję. Warta obejrzenia jest Bretania, przyciągająca turystów dziką przyrodą i pozostałościami kultury celtyckiej. Nie można nie wspomnieć o francuskiej kuchni, winach i serach. Światowej sławy wina produkowane są w regionie Bordeaux. Alpy francuskie są popularnym miejscem wyjazdów narciarskich. Na granicy Francji i Włoch znajduje się najwyższy szczyt Europy – Mount Blanc. Najpopularniejszym celem pielgrzymek jest sanktuarium w Lourdes.

Wyznaczanie trasy