Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Niemiec

Niemcy to największy sąsiad Polski oraz najpopularniejszy cel naszych podróży. Szacuje się, że ponad 1/3 wyjazdów zagranicznych Polaków dotyczy właśnie Niemiec (szczególnie chętnie odwiedzamy rodzinę i znajomych oraz podróżujemy służbowo). Po wstąpieniu do układu z Schengen zlikwidowano polsko-niemieckie przejścia graniczne – obywatele Polski muszą jedynie posiadać dowód osobisty.

Kraj ten sąsiaduje także z Danią, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem, Belgią, Holandią. Niemcy są państwem federacyjnym, składającym się z 16 landów. To ponad 80 milionów mieszkańców oraz jedna z najbardziej rozwiniętych gospodarek Unii Europejskiej.

Najczęściej odwiedzamy wielkie metropolie, podmiejskie uzdrowiska, kurorty na wybrzeżu Bałtyku oraz niemieckie Alpy, które mają wiele do zaoferowania narciarzom.

Podróż samochodem

Podróż do kraju naszych zachodnich sąsiadów nie powinna sprawiać większych problemów. Sieć połączeń kolejowych, samolotowych czy autokarowych jest rozwinięta. Trasę można pokonać także własnym samochodem. Od 2012 roku Warszawę i Berlin połączyła polska autostrada A2 przechodząca w niemiecką A12. Jej przejechanie nie powinno zabrać więcej czasu, niż ok. 5 godzin. Przy średnim spalaniu 7 l/100 km podróż będzie wiązała się z kosztami 200-220 zł w jedną stronę. Nie bez powodu jednak Niemcy uchodzą za autostradowy raj. Nie dość, że sieć nowoczesnych dróg jest niezwykle rozwinięta, to na dodatek przejazd nimi jest bezpłatny dla samochodów osobowych. Z dodatkowymi opłatami wiąże się wyłącznie przejazd tunelami

Podróż autobusem i pociągiem

Trasę tę można pokonać także transportem zorganizowanym – koszt biletu autokarowego to ok. 180 zł w jedną stronę u przewoźników takich jak Eurolines, Biacomex czy Ecolines. Czas trwania podróży może się jednak znacznie różnić. Np. autokar wyruszający ok 8.00 dojeżdża na miejsce po ok. 14 godzinach. Inny, rozpoczynający trasę ok. 16.00, jest na miejscu po 10 godzinach. Równie szeroki jest wybór połączeń kolejowych, jednak najkorzystniejszym z nich wydaje się ekspres Warszawa-Berlin (oferowany przy współpracy polskiego PKP i niemieckiego DB). Czas trwania podróży to ok. 5 godzin, a koszt 40-50 euro w jedną stronę.

Podróż samolotem

Transport lotniczy polecany jest osobom, którym bardzo zależy na skróceniu czasu podróży. W ofercie jest wiele połączeń, w tym tanich linii lotniczych (Wizz Air, Ryanair), jednak jest to i tak znacznie droższa opcja, niż transport samochodowy. Cena biletu w jedną stronę waha się od ok. 400 do 800 zł, a czas trwania podróży to ok. 1,5-2 godzin. W Niemczech nie brakuje jednak lotnisk, więc podróż samolotem może być szczególnie korzystna dla osób odwiedzających miasta znajdujące się z dala od stolicy i bezpośredniej autostrady łączącej nasze kraje. Najważniejsze z nich znajdują się w Berlinie (Schoenefeld i Tegel), Dortmundzie, Frankfurcie, Hanowerze czy Monachium.

Co warto zobaczyć?

Niemieckich atrakcji turystycznych jest bez liku. Na początek warto polecić stolicę, czyli Berlin. To tutaj znajdują się takie symbole jak Reichstag czy Brama Brandenburska. Miasto tętni życiem przez całą dobę. Działają tu niezwykle ciekawe muzea czy teatry. Równie ciekawym kierunkiem może być uzdrowisko Baden-Baden. Kurort słynie z niezwykłych widoków, parków, ogrodów, a także źródeł termalnych. Znajduje się tu także słynne kasyno wybudowane ponad 200 lat temu. Na uwagę zasługuje także Kolonia z charakterystyczną XIII-wieczną katedrą. Miłośnicy fortyfikacji powinni odwiedzić zamki w Scharfenstein czy Transusnitz, a także twierdzę warowną w Marienburgu. Narciarze doceniają z kolei niemieckie Alpy z bardzo rozwiniętą bazą turystyczną.

Wyznaczanie trasy