Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa USA

Stany Zjednoczone to bez wątpienia jeden z najbardziej i najlepiej znanych krajów na świecie. USA znamy z filmów, kojarzymy je z międzynarodowymi gwiazdami estrady i ekranu, obserwujemy tamtejsze wybory prezydenckie itd. Wiele dziedzin naszego życia kręci się wokół Stanów Zjednoczonych.

USA to państwo federacyjne, w którego skład wchodzi 50 stanów. Łączy je federacyjne prawo, ale dzielą szczegółowe przepisu, często klimat, styl życia, warunki naturalne, rozwój poszczególnych gałęzi gospodarki, ruch turystyczny itp. To wielobarwny kraj, który jako całość nie istniałby, gdyby nie jego części składowe.

Stany Zjednoczone leżą w Ameryce Północnej, graniczą z Kanadą, Meksykiem oraz oceanami: Spokojnym, Arktycznym i Atlantyckim. Na ponad 9 milionach kilometrów kwadratowych żyje ponad 315 milionów ludzi, w tym przynajmniej kilka milionów Polaków i ich potomków.

Podróż do Stanów Zjednoczonych

Ze względu na sporą odległość i oddzielający Europę od Ameryki Północnej Ocean Atlantycki, jedyną formą podróży do Stanów Zjednoczonych jest skorzystanie z transportu lotniczego. Z Polski możliwy jest lot bezpośredni, a także z przesiadkami (zazwyczaj tańszy).

Z Warszawy do Nowego Jorku (wschodnia część USA) dolecimy w 12-13 godzin. W przypadku lotu z przesiadką (Francja lub Niemcy) bilet w dwie strony kosztuje średnio 1800-2000 zł (przewoźnicy tacy jak Swiss, United Airlines, Air Canada). Bezpośredni lot oferuje polski LOT. W tym przypadku bilet w dwie strony kosztuje średnio 3000-3200 zł.

Jeśli wybieramy się do zachodniej części Stanów Zjednoczonych, czas podróży automatycznie się wydłuża, a cena przelotu rośnie. W przypadku lotu Warszawa-Sacramento (Kalifornia) możliwa jest podróż z przesiadką w jednej z europejskich stolic za 2800-3000 zł. Przelot trwa 20-22 godziny. Polski LOT oferuje bezpośredni lot do Los Angeles (Kalifornia) za 5500-6000 zł.

Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych

Po dotarciu do USA możemy skorzystać z wielu dogodnych form transportu – wypożyczenie samochodu (kilkaset dolarów tygodniowo), skorzystanie z linii autobusowych (dostępne karnety na określony czas, przez który będziemy mogli korzystać z usług przewoźnika na terenie całego kraju), podróż pociągiem (współcześnie bardziej jako atrakcja – coraz  mniej połączeń) lub samolotem (loty międzymiastowe nie są drogie, średnio ze wschodu na zachód kraju dolecimy za równowartość kilkuset złotych).

Co warto zobaczyć?

Najpopularniejsze kierunki turystyczne to bez wątpienia Nowy Jork, Waszyngton, Los Angeles, Disneyland, Wielki Kanion czy Park Narodowy Yellowstone. Z jednej strony największe i najsłynniejsze miasta świata, z drugiej – cuda natury, na powstanie których człowiek nie miał żadnego wpływu.

To kraj największych metropolii, siedziba najważniejszych światowych koncertów, dziesiątek tysięcy kilometrów autostrad, najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, światowe centrum finansowe i rozrywkowe. Chociaż dzieli nas kilka-kilkanaście tysięcy kilometrów, Stany Zjednoczone warto odwiedzić.

W Waszyngtonie zobaczymy tak słynne instytucje jak Bibliotekę Kongresu, siedzibę Banku Światowego czy Muzeum Narodowe. W Nowym Jorku punktem obowiązkowym jest Empire State Building, Statua Wolności, Wall Street czy Central Park. Z kolei wycieczka do Los Angeles nie może się obyć bez Beverly Hills czy Hollywood.

Wyznaczanie trasy