Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Austrii

Informacje ogólne

Austria leży w Europie Środkowej, graniczy z: Czechami,  Słowacją, Niemcami, Włochami, Węgrami, Słowenią, Szwajcarią i Liechtensteinem. Nie posiada dostępu do morza. Blisko 60% powierzchni zajmują góry i tereny wyżynne. Stolicą Austrii jest Wiedeń. Powierzchnia kraju wynosi  83, 8 tys. km2, liczba ludności ok. 8,4 mln. Językiem urzędowym jest niemiecki, walutą euro, dominującą religią katolicyzm. Austria jest członkiem Unii Europejskiej, NATO i Układu z Schengen.

Podział administracyjny Austrii

Austria jest federacją złożoną z 9 krajów związkowych (landów): Górna Austria, Dolna Austria, Styria, Karyntia, Tyrol, Kraj Salzburski, Burgenland, Vorarlberg i Wiedeń. Każdy z krajów ma swój własny rząd, sejm i konstytucję. Landy podzielone są na miasta statutarne (na prawach powiatu) i powiaty, które z kolei dzielą się na miasta, i gminy.

Jak dostać się do Austrii?

Wybierający się do Austrii mogą wybierać pomiędzy podróżą samochodem, samolotem, autokarem lub koleją.

W przypadku podróży samochodem możemy wybrać trasę przez Czechy lub Słowację. Jadąc z Warszawy przez Czechy przejeżdża się przez Katowice, Cieszyn, Brno i Mikulov. Długość trasy przez Czechy to 685 km, czas przejazdu ok. 7,5 godziny (bez postojów), koszt paliwa w granicach 340 – 410 zł. Wybierając wariant przez Słowację po przekroczeniu granicy w Cieszynie jedziemy w kierunku Ziliny na Słowacji, a następnie przez Bratysławę do Wiednia. Długość tej trasy to 723 km, czas przejazdu ok.8, 5 godziny (bez postojów), koszt paliwa ok. 360-430 zł.

Najszybszym sposobem dotarcia do Austrii jest samolot. Bezpośrednie loty do Wiednia dostępne są z Warszawy i Krakowa. Połączenia obsługuje LOT, Eurolot i Austrian Airlines. Koszt biletu z Warszawy to ok. 500- 600 zł. Czas przelotu to ok. 75 min. Funkcjonują również połączenia Warszawa – Salzburg i Gdańsk -  Salzburg (Eurolot). Poza Wiedniem lotniska międzynarodowe znajdują się w Salzburgu, Grazu, Linzu, Innsbrucku i Klagenfurcie. Narodowym przewoźnikiem jest Austrian Airlines.

Jeżeli chodzi o połączenia kolejowe bezpośrednie pociągi do Wiednia kursują z Warszawy i Krakowa. Podróż z Warszawy trwa 8 godzin, z Krakowa ok. 7 godzin. Ceny za bilet normalny odpowiednio 180 – 220 zł i 170 – 200 zł. Możliwe są też naturalnie połączenia z przesiadkami. Przed wyjazdem warto zapoznać się z promocjami i ofertami specjalnymi przewoźników.

Połączenia autokarowe z najważniejszymi miastami Austrii – Wiedniem, Innsbruckiem, Grazem, Linzem i Salzburgiem są dostępne z wszystkich większych polskich miast. Najtańsze połączenia z Warszawy, Krakowa, Katowic i Częstochowy do Wiednia oferuje linia PolskiBus. Podróż z Warszawy do Wiednia trwa ok. 12 godzin.

Drogi w Austrii

Drogi w Austrii należą do najlepszych w Europie. Autostrady i drogi główne są w doskonałym stanie, podróż przebiega szybko i komfortowo. Jakość dróg bocznych jest również dobra. Autostrady (A) i drogi ekspresowe (S) są płatne, także na terenie miast. Na 23-kilometrowym odcinku autostrady A14 w Vorarlbergu obowiązuje osobna winieta. Przed wyjazdem warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami prędkości, Austriacy słyną bowiem ze skrupulatnego przestrzegania przepisów i bezwzględnego karania kierowców.

Kolej

Austria posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń krajowych i międzynarodowych. Pociągi są czyste, wygodne i bezpieczne. Podobnie jak w innych krajach funkcjonują tu pociągi osobowe (R), przyspieszone (REX), Intercity (OIC), Eurocity, EuroNight i kolej podmiejska (S). Na niektórych trasach jeżdżą nowoczesne pociągi Railjet (RJ). W pociągach obowiązuje zakaz palenia. Wadą austriackich kolei jest wysoka cena.

Autobusy

Podobnie jak kolej transport autobusowy jest bardzo dobrze zorganizowany i wygodny. Autobusy docierają do większych i mniejszych, miejscowości turystycznych, uzupełniając sieć kolejową. Niestety transport autobusowy jest dość drogi – za trasę długości ok. 100 km cena wynosi 10-12 euro.

Atrakcje turystyczne Austrii

Austria jest krajem o bogatym dziedzictwie kulturowym, oferującym mnóstwo atrakcji i możliwość aktywnego wypoczynku. Alpy austriackie są popularnym miejscem wyjazdów narciarskich. Pierwsze miejsce wśród austriackich miast zajmuje Wiedeń, niegdyś stolica potężnego cesarstwa, pełna wspaniałych zabytków. Do największych należą: cesarski pałac Hofburg, pałac Schoenbrunn, Opera Wiedeńska, katedra św. Szczepana, park rozrywki na Praterze ze słynnym diabelskim młynem, Wieża Dunaju i dzielnica winiarni - Grinzing. Koniecznie trzeba obejrzeć Salzburg – rodzinne miasto Mozarta, perłę architektury barokowej. W pobliżu miasta znajduje się jedna z najstarszych kopalni soli na świecie – Hallstatt. Równie piękny jest Innsbruck, stolica sportów zimowych, ze skocznią narciarską i zabytkową starówką. Niedaleko Innsbrucka znajduje się miejscowość Wattens z pierwszą fabryką kryształów Svarowskiego i zapierającym dech muzeum Świat Kryształów Svarovski. W Austrii znajduje się największy w Europie park narodowy – Wysokie Taury, a w nim najwyższy szczyt Austrii - Grossglockner (3798 m n.p.m.).
 

Wyznaczanie trasy