Mapa Sosnowca
Informacje ogólne i położenie
Sosnowiec to miasto w południowej Polsce, 3. pod względem wielkości w województwie śląskim i Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Położone jest na Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Zamieszkiwane jest przez ok. 215 tysięcy ludzi. Historycznie podzielone jest na 20-30 dzielnic, choć oficjalnie wyznaczona została tylko jedna – Dzielnica Południe. To ważny ośrodek przemysłowy (znajdują się tu kopalnie i huty, strefa ekonomiczna oraz parki przemysłowo-technologiczne).
Podróż samochodem
Miasto znajduje się w bliskiej odległości od węzłów autostrady A4 (węzły Katowice-Murckowska oraz Mysłowice), łączącej Sosnowiec od zachodu z granicą niemiecką, a od wschodu z Tarnowem. Przez miasto przebiega również droga ekspresowa S1 z Pyrzowic do granicy czeskiej – jej fragment stanowi wschodnią część Obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, droga ekspresowa S86 z Katowic do Sosnowca oraz drogi krajowe – nr 79 (Katowice-Kraków), nr 94 (Zgorzelec-Tarnów).
W Sosnowcu nie została wyznaczona strefa płatnego parkowania. Postój możliwy jest więc na wyznaczonych miejscach bez ponoszenia żadnych kosztów lub na parkingach prywatnych.
Podróż pociągiem
Najważniejszy dworzec kolejowy miasta to Sosnowiec Główny. Znajduje się przy ul. 3 Maja 16. Do dyspozycji podróżnych jest również kilka przystanków osobowych. Przebiegają przez niego linie Warszawa-Katowice, Dąbrowa Górnicza-Kraków, Mysłowice-Jaworzno Szczakowa.
Podróż autobusem
Autobusy dalekobieżne zatrzymują się w pobliżu dworca kolejowego Sosnowiec Główny. Obsługują głównie połączenia lokalne oraz linie kursujące z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego.
Podróż samolotem
Najbliższe lotnisko pasażerskie to Katowice Airport, położone 37 kilometrów od Sosnowca. Obsługuje połączenia międzynarodowe (głównie Ryanair i Wizz Air) oraz lokalne – LOT do Warszawy.
Komunikacja miejska
Po Sosnowcu poruszać można się autobusami miejskimi – w sumie to kilkadziesiąt linii wewnątrz miasta i do okolicznych miejscowości. Wysłużone pojazdy systematycznie zastępowane są nowoczesnymi autobusami. Do dyspozycji podróżnych jest także 6 linii tramwajowych (w tym nocne). Bilet normalny kosztuje 3,20 zł, a ulgowy – 1,60 zł.
Atrakcje turystyczne
Główną atrakcją architektoniczną miasta jest Zamek Sielecki – najstarszy budynek w Sosnowcu. Warto zobaczyć również pałace – Dietla, Schona czy Wilhelma oraz unikalny Dom Ludowy zbudowany w zakopiańskim stylu. W Sosnowcu mieszczą się także liczne świątynie – katolickie, kościół ewangelicki i cerkiew. Odpoczywać można w wielu miejskich parkach.