Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zakopanego

Informacje ogólne i położenie

Zakopane to miasto w województwie małopolskim, najwyżej położone w Polsce, przez wielu uznawane za zimową stolicę Polski. Leży u stóp Tatr, między Gubałówką a Giewontem. To znany ośrodek sportów zimowych, zamieszkiwany na stałe przez ponad 25 tysięcy mieszkańców.

W skład miasta wchodzą dzielnice: Centrum, Kasprusie, Skibówki, Krzeptówki, Mraźnica, Buńdówki, Spadowiec, Bogówka, Jaszczurówka, Antałówka, Olcza, Toporowa Cyrhla, Gubałówka, Harenda, Kuźnice i Bilinówka.

Miasto posiada bardzo bogatą ofertę turystyczną – w Zakopanem znajduje się wiele hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych. Jest dobrze skomunikowane z innymi częściami Polski.

Podróż samochodem

Do miasta prowadzi popularna trasa zwana Zakopianką. Prowadzi ona od Krakowa, kolejno drogą ekspresową S7 (Kraków-Chabówka), drogą przyspieszonego ruchu nr 47 (Chabówka-Nowy Targ) i drogą krajową nr 47 (Nowy Targ-Zakopane).

W sezonie zimowym i letnim na drogach mogą wystąpić zatory, często sięgające wielu kilometrów. Utrudnienia dotyczą przede wszystkim ostatniego fragmentu trasy, czyli drogi krajowej nr 47. To na przeważającej długości droga jednojezdniowa.

Do dyspozycji kierowców jest wiele parkingów. W większości prywatnych i płatnych, ale istnieją także bezpłatne zarządzane przez miasto. Znajdują się przy Al. 3 Maja, ulicach Zamoyskiego i Oswalda Balzera, a także przy drodze na Bystre.

Podróż autobusem

Do Zakopanego można dotrzeć transportem zorganizowanym. Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Kościuszki 23. Docierają do niego autobusy PKS z większości miast w Polsce: Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Łodzi czy Katowic.

Podróż pociągiem

W Zakopanem znajduje się stacja końcowa linii łączącej stolicę polskich Tatr i Kraków. Dworzec kolejowy mieści się przy ul. Chramcówki 35. Pociągi kursują z większości dużych miast w kraju. Na dworcu działa kasa biletowa.

Komunikacja miejska

Po Zakopanem kursują przede wszystkim linie obsługiwane przez PKS. Są to regularne połączenia wewnątrz miasta i z pobliskimi miejscowościami, a także linie dodatkowe uruchamiane w sezonie letnim i zimowym.

Do innych podhalańskich miejscowości dotrzeć można także prywatnymi busami (przewożącymi ok. 20 osób). Transportem tego typu dotrzemy m.in. do wylotów dolin (Chochołowskiej czy Kościeliskiej), Kuźnic, a także w pobliże najpopularniejszych stoków narciarskich.

Atrakcje turystyczne

Zakopane nie bez powodu nazywane jest zimową stolicą Polski. W mieście działa wiele ośrodków narciarskich. Na uwagę zasługuje Wielka Krokiew, na której rozgrywane są zawodu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kolejką linowo-terenową wjechać można na Gubałówkę, a kolejką linową na Kasprowy Wierch. Z Zakopanego prowadzą liczne trasy piesze w Tatry. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki nad Morskie Oko.

W Zakopanem działają liczne muzea, galerie sztuki i inne instytucje kultury. Są to m.in. Muzeum Tatrzańskie, galeria Władysława Hasiora czy Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Największą popularnością cieszy się reprezentacyjna ulica Krupówki. Po deptaku spacerują turyści z całej Polski, a także wielu gości z zagranicy. Mieszczą się tam liczne restauracje, sklepy czy hotele.

Wyznaczanie trasy