Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szczawnicy

Informacje ogólne i położenie

Szczawnica to miasto w województwie małopolskim, w Beskidach Zachodnich. Leży w dolinie potoku Grajcarek, dopływu Dunajca. Zamieszkiwane na stałe przez ok. 6 tysięcy mieszkańców. To znana miejscowość uzdrowiskowa, w której leczy się choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego.

W Szczawnicy działają liczne sanatoria i pensjonaty. W mieście znajduje się 12 źródeł wód mineralnych, kolej linowa, trasy narciarskie, a także piesze, rowerowe i górskie.

Podróż samochodem

Do Szczawnicy z kierunku Krakowa można dojechać popularną Zakopianką. Pierwszym odcinkiem jest droga ekspresowa S7, następnie droga przyspieszonego ruchu nr 47 oraz droga krajowa nr 47 do Nowego Targu, następnie kierunek na Waksmund, Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem.

Możliwe jest także ominięcie Nowego Targu (trasa ta prowadzi do Zakopanego i często występują tu utrudnienia w ruchu). Jadąc drogą ekspresową S7 należy w miejscowości Lubień skierować się na Mszanę Dolną, Lubomierz, Szczawę, Kamienicę, Tylmanową.

W mieście funkcjonuje kilka parkingów, w tym największe przy restauracji „Nad Grajcarkiem” (przy wjeździe do Szczawnicy), oraz w samym centrum – przy stacji kolei linowej „Palenica”.

Podróż autobusem

Szczawnica jest także dobrze skomunikowana z innymi miastami dzięki połączeniom autobusowym. Docierają tu pojazdy (PKS i prywatne linie) m.in. z Krakowa, Nowego Sącza czy Nowego Targu. Dworzec autobusowy mieści się przy ulicy Głównej 27.

Podróż pociągiem

Przejazd pociągiem możliwy jest do Nowego Targu, gdzie znajduje się dworzec kolejowy. Stamtąd kursują regularne kursy do Szczawnicy. Najbliższe lotnisko pasażerskie mieści się w słowackim Popradzie oddalonym o ok. 75 km.

Komunikacja miejska

W Szczawnicy istnieją dwa postoje taksówek – przy dworcu autobusowym oraz na parkingu przy restauracji „Nad Grajcarkiem”, a także kilka postojów prywatnych busów. Tymi środkami transportu dotrzeć można np. do Krościenka nad Dunajcem, Jaworek, Niedzicy czy Sromowiec.

Atrakcje turystyczne

To miejscowość typowo uzdrowiskowa i turystyczna. Dla kuracjuszy przygotowano sanatoria i hotele, pijalnię wód mineralnych i trasy spacerowe. Turyści doceniają szlaki piesze i rowerowe, np. Drogą Pienińską prowadzącą od Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Popularne są także wycieczki na szczyty Pienin.

Na uwagę zasługują okolice placu Dietla z odrestaurowanymi zabudowaniami uzdrowiskowymi, pijalnią wód i Muzeum Uzdrowiskowym przedstawiającym historię Szczawnicy.

Szczawnica to także popularny kierunek dla narciarzy. W mieście działa stacja narciarska z kilkoma kilometrami tras. Na Palenicę wjechać można nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym.

Wyznaczanie trasy