Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia francuska

Informacje ogólne
Ze względu na rozpiętość terytorialną Francji trudno mówić o jednej kuchni tego kraju, główne składniki dań, sposób ich przyrządzania i podawania różni się bowiem w zależności od regionu. Podział przebiega również na innej osi – Francuzi dosyć wyraźnie rozróżniają tzw. „haute cuisine” – kuchnię tradycyjną, wyrafinowaną, opartą na składnikach najwyższej jakości – od „nouvelle cuisine” dążącej do prostoty, łatwości przygotowania i niskokaloryczności. Nowe trendy stały się odpowiedzią na zmieniający się tryb życia Francuzów, którzy coraz rzadziej mogą pozwolić sobie na kilkugodzinną przerwę, by wczesnym popołudniem przygotować i spożyć obiad złożony z przystawki, dania głównego, talerza serów i deseru; funkcję najważniejszego posiłku dnia przejmuje kolacja, składająca się zwykle z warzywnych sałatek z dodatkiem mięsa i obowiązkowej lampki wina.
 
Główne składniki
Zróżnicowanie klimatyczne Francji sprzyja korzystaniu z najrozmaitszych dóbr natury, stąd też kuchnia tego kraju opiera się na szeregu składników wymienianych pomiędzy regionami. Długie linie brzegowe zarówno na północy, jak i na południu kraju zapewniają szeroki dostęp do owoców morza, zaś tereny podgórskie na północy i wschodzie tworzą świetne warunki do wypasu kóz i owiec, dzięki czemu mogą powstawać tu znakomite, słynne na całym świecie sery. Słoneczne południe kraju obfituje w uprawy warzyw i owoców, a zbocza tutejszych wzniesień porastają winnice odpowiedzialne za produkcję sztandarowego napoju Francji. Do przyrządzania potraw mięsnych najchętniej używa się drobiu lub wołowiny, a każdy region posiada własne pomysły na przyrządzanie ślimaków, które w kraju nad Sekwaną spożywane są pod niezliczonymi postaciami.
 
Popularne dania
Kuchnia podgórskich regionów Francji lubuje się w potrawach mięsnych, zawiesistych sosach, wędlinach i serach – treściwe posiłki zakrapiane wyśmienitym piwem doskonale nadają się na chłodne zimy tych stron. Dużą popularnością cieszą się tu wołowe gulasze oraz dania przygotowane na bazie „choucroute garnie” (kiszonej kapusty), jak również specjały oparte na znakomitych serach z Doliny Rodanu – właśnie stąd pochodzą takie dania, jak fondue, czy raclette. Alzacja uchodzi z kolei za kolebkę tart – placków przygotowywanych na kruchym cieście, które ostatnimi laty przebojem wdarły się do polskich kuchni i restauracji.
 
W regionach nadmorskich królują dania na bazie świeżych ryb, homarów, przegrzebków, czy małży, które stały się podstawą popularnego szczególnie w Normandii dania o nazwie moules à la crème. Południowe wybrzeże, nieco bogatsze w warzywa, słynie z kolei z dań w stylu ratatouille – specjalności z Prowansji skomponowanej z bakłażanów, cukinii, pomidorów, czosnku i cebuli. Pochodzące stąd potrawy cechują się niespotykanym aromatem, jaki tworzą szczodrze dodawane do nich zioła.
 
W całej Francji sporą popularnością cieszą się lokale gastronomiczne specjalizujące się w serwowaniu naleśników – tzw. crêperie. Placki przygotowywane są wedle receptury znanej bardzo dobrze również w Polsce, smażone na bieżąco na specjalnych płytach, obowiązkowo smarowane masłem i podawane z rozmaitymi dodatkami – kremem z kasztanów, nugatem, czy owocami. Świetnie nadają się zarówno na śniadanie, jak i popołudniową przekąskę, choć większość Francuzów nadal nie lubi przyznawać się do podjadania pomiędzy głównymi posiłkami dnia.
 
Popularne miasta: