Francja – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
W 1972 roku Francja została podzielona na 22 regiony (tzw. „régions de programme”), spośród których każdy składa się z mniejszych jednostek administracyjnych zwanych departamentami – w kontynentalnej części kraju jest ich obecnie 96. Każdy departament składa się z kilku okręgów (tzw. „arrondissement”), te z kolei dzielą się na kantony, zaś najmniejszą jednostką administracyjną są gminy. Podobnemu podziałowi zostały poddane także zamorskie posiadłości Francji, skupione obecnie w pięciu regionach („départements d'outre-mer”) odpowiadających równocześnie departamentom: Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion i Majotta. W skład kraju wchodzą również tzw. terytoria zamorskie (Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Wallis i Futuna, Francuskie Terytoria Południowe), zależne od Francji administracyjnie, ale posiadające sporą autonomię legislacyjną i nienależące do Unii Europejskiej.
Regiony turystyczne
Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym w okresie wakacyjnym regionem Francji jest Lazurowe Wybrzeże rozciągające się w południowej części kraju, wzdłuż Morza Śródziemnego. Miliony turystów zjeżdżają tu rokrocznie nie tylko dla przepięknych plaż i słonecznej pogody, ale również dla wspaniałych zabytków Nicei, filmowej atmosfery Cannes, czy wyścigów Formuły 1 odbywających się w Monte Carlo. Skupione wzdłuż Francuskiej Riwiery kurorty tętnią życiem od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, pozostając od lat ulubionym miejscem wypoczynku dla najbogatszych i najbardziej wymagających gości.
Turyści z nieco mniej zasobnymi portfelami chętnie wybierają wakacje po drugiej stronie wybrzeża śródziemnomorskiego: w mniej snobistycznej i bliższej naturalnemu środowisku Langwedocji czekają na nich zadbane plaże, małe portowe miasteczka, wysokogórskie wycieczki i obcowanie ze wszystkimi stylami architektonicznymi – w regionie możemy podziwiać zarówno antyczne ruiny, jak i perełki z epoki postmodernizmu. Ci, którzy od zgiełku nowoczesnych kurortów wolą kameralną atmosferę i bliskość przyrody licznie ściągają również na Korsykę, gdzie niemal dzikie plaże i widowiskowe trasy do pieszych wycieczek konkurują o uwagę turystów z licznymi pamiątkami po epoce napoleońskiej.
Tłumnie odwiedzanym przez cały rok regionem jest położone w północnej części kraju Île-de-France ze zjawiskowymi zabytkami Paryża i Wersalu, a stąd niedaleko już do słynnej Doliny Loary ze szlakiem ponad 300 zamków i zabytkowym Orleanem. Koneserzy wina ściągają z kolei do dwóch słynnych ośrodków produkcyjnych, zaopatrujących cały świat w najznakomitsze trunki – jednym z nich jest położona w północno-wschodniej części Francji Szampania, drugim zaś Bordeaux leżące w historycznym regionie Akwitanii, nieopodal południowych granic kraju.
Spośród regionów północnych najchętniej wybieranym celem wakacyjnych podróży pozostaje nadmorska Bretania, ale wspomnieć należy również o zagubionej wśród gór i historycznych pamiątek Alzacji oraz Lorraine – regionie całkowicie zniszczonym w czasie II wojny światowej, pełniącym w świadomości Francuzów rolę pomnika ofiar tego konfliktu.