Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Włoch

Włochy to malowniczy kraj położony w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim. Przez wielu uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Polacy wybierają ten kierunek przede wszystkim ze względu na rzymską enklawę – Watykan, ale to także doskonałe miejsce na letni i zimowy wypoczynek.

Doceniamy włoską kulturę, sztukę, naukę, a także kuchnię i styl życia mieszkańców. To państwo, w którym na metr kwadratowy przypada największa liczba zabytków. We Włoszech możemy liczyć na najpiękniejsze krajobrazy, piaszczyste plaże, bardzo dobrze przygotowane stoki Alp i Dolomitów, a także atrakcyjny wypoczynek nad Morzem Śródziemnym (Sycylia, Sardynia).

Sprzyja także klimat – miesiące letnie są zazwyczaj słoneczne i bardzo ciepłe, a zimy łagodne. Przeciwnie w północnej części kraju, gdzie narciarze mogą liczyć na opady śniegu i mróz.

Podróż samochodem

Włochy to bardzo częsty kierunek dla Polaków, chociaż podróż nie należy do najtańszych i najkrótszych. Niektórzy decydują się na przejazd własnym samochodem, ale należy zwrócić uwagę, że przykładowa trasa Warszawa-Rzym to od ok. 1800 do ponad 2000 kilometrów (w zależności od wariantu). Pokonanie jej wymaga nieco poniżej 20 godzin bezustannej jazdy, co w praktyce nie jest raczej możliwe. Do kosztów podróży (przy średnim spalaniu 7 l/100 km to 700-800 zł w jedną stronę), należy więc doliczyć koszt ewentualnego noclegu.

Jeśli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem, należy pamiętać o tym, że na terenie Włoch musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami za przejazd tamtejszymi autostradami. Winiety w systemie Via Card można zakupić w oddziałach biur turystyki PZM. Możliwa jest także płatność gotówką w wyznaczonych punktach poboru opłat.

Podróż autobusem i samolotem

Możliwy jest przejazd autokarem. Wspomniane połączenie oferuje kilku przewoźników (np. Sindbad lub Almabus). Przejazd w jedną stronę to koszt 300-350 zł, a podróż trwa nawet ok. 30 godzin. Znacznie wygodniejszą formą transportu w tym przypadku jest połączenie lotnicze. Większość przewoźników (Lufthansa, Swiss, Air France, KLM) oferuje przelot z przesiadką w Zurychu lub Wiedniu. Cały lot trwa ok. 3,5-4 godzin. Bilet w jedną stronę kosztuje od 800 do nawet 2000 zł. Możliwe są także bezpośrednie loty do Mediolanu, skąd odjeżdżają autokary do najpopularniejszych miejscowości. Lotniska funkcjonują w większości dużych włoskich miast oraz w miejscowościach turystycznych (Rzymie, Wenecji, Pizie, Rimini, Parmie, Palermo czy Neapolu).

Podróż pociągiem

Podróż z Polski do Włoch pociągiem wiąże się z przesiadką np. w Wiedniu, skąd już bezpośrednio dotrzemy np. do Rzymu. Przy wcześniejszej rezerwacji biletów możliwe jest pokonanie tej trasy za 300-400 zł. Łączny czas podróży to ok. 26 godzin (wliczając czas oczekiwania związany z przesiadką). Włochy posiadają rozwiniętą sieć kolejową, którą można zaliczyć do jednych z najnowocześniejszych w Europie. Warto więc postawić na kolej poruszając się już po samych Włoszech.

Co warto zobaczyć?

Polacy wybierający się do Włoch najczęściej wybierają Rzym i Watykan. Nie tylko ze względu na religijną wymowę tych miejsc, ale także ich piękno. Wystarczy wspomnieć Koloseum, rynek Forum Romanum, Fontannę de Trevi czy dziesiątki zabytkowych kościołów i bazylik. Równie popularnym kierunkiem turystycznym jest Wenecja słynąca z gondoli i styczniowego karnawału, a także Florencja, która zachwyca architekturą i sztuką – w Galerii Uffizi możemy podziwiać największy zbiór sztuki włoskiej. Równie malownicza i atrakcyjna dla przyjezdnych może okazać się największa wyspa Morza Śródziemnego, czyli Sycylia. Słynie z niezliczonych zabytków, największego wulkanu w Europie, czyli Etny oraz docenianej na całym świecie kuchni.

Wyznaczanie trasy