Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Torunia

Informacje ogólne i położenie

Toruń to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część położona jest na Pomorzu, a lewobrzeżna – na Kujawach. Miasto położone jest nad Wisłą i Drwęcą. Zamieszkiwane jest przez ok. 200 tysięcy ludzi. Podzielone jest na 24 części urzędowe. To ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy regionu, a także jedno z najstarszych miast w Polsce.

Podróż samochodem

Przez miasto przebiega autostrada A1, łącząca Toruń z Gdańskiem, a docelowo trasę Gdańs-Goryczki (granica z Czechami), droga ekspresowa S10 – pełniąca w tym fragmencie rolę Południowej Obwodnicy Torunia, a także drogi krajowe: nr 1 (do Łodzi), nr 10 (do Bydgoszczy, Szczecina i Warszawy), nr 15 (do Poznania, Wrocławia i Olsztyna), nr 80 (do Bydgoszczy) i 91 (do Gdańska). Przez Toruń przebiega również 10 dróg wojewódzkich.

W centrum i Starym Mieście funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Postój przez jedną godzinę (w zależności od podstrefy – A lub B) to koszt 2,10-4,30 zł za jedną godzinę. W pobliżu centrum miasta i Starówki znajduje się wiele parkingów strzeżonych i niestrzeżonych.

Podróż pociągiem

W Toruniu znajduje się 7 dworców i przystanków kolejowych. Najważniejszy z nich to Toruń Główny, położony pomiędzy os. Stawki i ul. Kujawską. Obsługuje pociągi linii Kutno-Piła, Poznań-Rosja, Toruń-Malbork oraz Niesielsk-Toruń.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy w Toruniu znajduje się przy ul. gen. Dąbrowskiego 8. Korzystają z niego autobusy lokalne oraz dalekobieżne z wielu miast Polski. Obsługuje połączenia z większością regionów kraju.

Podróż samolotem

Najbliższe pasażerskie porty lotnicze znajdują się z Poznaniu-Ławicy i Gdańsku-Rębiechowie. Obsługują loty międzynarodowe oraz lokalne. Mieszczą się w odległości 160-170 kilometrów od Torunia.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewnia komunikacja autobusowa. To niemal 40 linii dziennych oraz 3 nocne, którymi dotrzeć można do wszystkich części Torunia. Sieć połączeń rozbudowana jest zwłaszcza po prawobrzeżnej stronie. Do lewobrzeżnej docierają wybrane linie. Do dyspozycji podróżnych jest również 6 linii tramwajowych (w tym jedna nocna).

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje przede wszystkim Rynek Staromiejski z Ratuszem, Dom Kopernika – kamienica, w której podobno urodził się najsłynniejszy polski astronom oraz Planetarium. Nie można pominąć górującej nad miastem Katedry św. Jana, zabytkowych murów i bram miejskich czy ruin zamku krzyżackiego. Turyści chętnie odwiedzają również Rynek Nowomiejski, Centrum Sztuki Współczesnej, ogród zoologiczny czy Muzeum Etnograficzne.

Wyznaczanie trasy