Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szkocji

Szkocja to jedna z części składowych Wielkiej Brytanii (obok Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej). Leży w północnej części wyspy Wielka Brytania. Na południu graniczy z Anglią.W jej skład wchodzą także archipelagi Hebrydy, Orkady i Szetlanty – w sumie ok. 800 wysp.

Stolicą jest Edynburg, inne duże miasta to Glasgow, Aberdeen czy Dundee. Krajobraz można określić mianem wyżynno-górskiego, klimat morski. Szkocję zamieszkuje ponad 5 milionów ludzi.

Szkocja kojarzona jest przede wszystkim ze swoimi symbolami: strojem narodowym, czyli kiltem - słynną szkocką spódniczką noszoną przez mężczyzn, dudami - najbardziej szkockim instrumentem zaliczanym do rodziny dętych drewnianych oraz przede wszystkim whisky – napojem alkoholowym, który ogromną popularnością cieszy się niemal na całym świecie.

Podróż samochodem

Ze względu na położenie Szkocji poza kontynentalną częścią Europy, podróżni rzadko decydują się na transport samochodowy na tej trasie. Jest on jednak możliwy, choć do pokonania (w przypadku wyjazdu z Warszawy) jest nawet 2300-2400 km, a szacowany czas podróży przekracza 20-22 godziny. Przy średnim spalaniu 7 litrów paliwa na 100 km koszt przejazdu w jedną stronę to 800-1000 zł.

Najpopularniejsza trasa wiedzie przez Niemcy, Belgię i Francję. Stamtąd dalsza podróż możliwa jest na dwa sposoby – promem lub tunelem. W pierwszym przypadku należy dotrzeć do francuskiej Dunkierki i skorzystać z promu płynącego do Anglii. Kolejny etap to przejechanie przez jej całe terytorium w kierunku północnym, gdzie znajduje się Szkocja. Koszt rejsu samochodu osobowego z pasażerami to 300-500 zł.

Tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest dotarcie do francuskiego Calais, w którym możliwe jest wjechanie samochodem na pokład specjalnego pociągu przejeżdżającego Eurotunelem pod Kanałem La Manche. Taka podróż trwa ok. 30-40 minut i kosztuje średnio 250-300 zł (także za samochód osobowy wraz z pasażerami). Nie jest to jednak opcja dla posiadaczy samochodów napędzanych gazem LPG, które objęte są zakazem korzystania z tunelu.

Podróż autobusem lub koleją

Z Polski do Szkocji można także dotrzeć za pomocą transportu zorganizowanego. Z dużych miast kursują autokary np. do Edynburga. Największą wadą jest jednak czas podróży przekraczający (w przypadku wyjazdu z Warszawy) 34-36 godzin. Bilet na wskazaną trasę to koszt średnio 500-650 zł. W cenę wliczony jest przejazd pociągiem pod Kanałem La Manche.

Podróż koleją także nie należy do najbardziej komfortowych. Przede wszystkim ze względu na niezbędne przesiadki. Aby dojechać ze stolicy Polski do stolicy Szkocji, wymagana jest przesiadka np. w Brukseli, przejechanie Eurotunelem pod Kanałem La Manche i kolejna przesiadka na terytorium Anglii, skąd odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Edynburga. Przy sprzyjających okolicznościach można pokonać tę trasę w ok. 30 godzin (wszystko zależy od siatki połączeń w punktach przesiadkowych). Trudno określić koszt takiej podróży – średnio za bilety możemy zapłacić 700-1000 zł.

Podróż samolotem

To zdecydowanie najbardziej komfortowa forma podróży do Szkocji. Najszybsza, a coraz częściej także najtańsza. W tym przypadku także nie obędzie się bez przesiadek. Z Warszawy do Edynburga kursuje kilka linii lotniczych (w tym Norwegian, Wizzair czy British Airways). Lot wiąże się z przesiadką w takich miastach jak Frankfurt, Amsterdam lub Londyn. Mimo to, podróż trwa średnio 2,5-3 godziny (nie licząc czasu oczekiwania w punktach przesiadkowych). Koszt podróży to 700-1000 zł.

Na transporcie lotniczym można jednak zaoszczędzić, wybierając bezpośredni lot np. do Londynu. Do stolicy Anglii kursuje znacznie więcej samolotów i jest to połączenie tak popularne, że jego koszt w przypadku promocji bardzo spada. Przy wcześniejszej rezerwacji możliwy jest zakup biletu nawet za 100-200 zł. Z Londynu bez problemu dolecimy bezpośrednio do Edynburga oraz innych szkockich miast. Średnia cena takiego połączenia to kolejne 300-400 zł.

Główne lotniska w Szkocji znajdują się w Edynburgu, Glasgow i Aberdeen.

Co warto zobaczyć?

Największą popularnością wśród turystów odwiedzających Szkocję jest bez wątpienia stolica – Edynburg. Możemy w nim podziwiać malownicze wzgórze zamkowe czy rezydencję królewską  Pałac Holyrood. Warte odwiedzenia są szkockie instytucje kulturalne, takie jak Muzeum Królewskie czy Szkocka Galeria Narodowa. Popularnym kierunkiem jest także ogród zoologiczny i botaniczny.

Szkocja to niezliczone wzgórza, wrzosowiska, klify i jeziora. W tym jezioro Loch Awe mierzące ponad 35 kilometrów długości. To również wspaniałe zabytki, jak zamek w Stirling, liczne zabytki celtyckie czy najstarszy uniwersytet w Szkocji, St Andrews, założony w XV wieku.

Odwiedzając Szkocję wielu turystów nie może sobie odmówić podróży nad jezioro Loch Ness. Nie tylko po to, by podziwiać widoki, ale przede wszystkim, by wypatrywać słynnego potwora nazywanego pieszczotliwie Nessie.

Wyznaczanie trasy