Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny we Francji

Walutą obowiązującą we Francji jest euro, które dzieli się na 100 centów (średni kurs euro waha się między: 4,0 a 4,4 PLN). Ceny obowiązujące w tym kraju są bardzo zróżnicowane, choć z polskiej perspektywy zazwyczaj nie prezentują się zbyt korzystnie. Porównywać można jedynie podstawowe artykuły spożywcze, bo np. za obiad w restauracji czy nocleg w hotelu zapłacimy nieporównywalnie więcej.

Zakupy spożywcze warto wykonać z dużych sieciach handlowych, które zazwyczaj oferują ceny znacznie niższe, niż małe sklepiki, a nawet tematyczne targowiska. W E. Leclerc, Auchan czy Lidl bywają bardzo przystępne, także dla nas. Należy pamiętać o tym, że markety nie są czynne w niedziele.

Przykładowe ceny podstawowych produktów spożywczych prezentują się następująco: tradycyjna francuska bagietka – 2-2,5 zł, litr mleka – 3-3,5, kostka masła – 5-6 zł, litr mleka – 3-3,5 zł, kilogram szynki 40-50 zł, kilogram cukru – 4-4,5 zł, słoiczek majonezu – 8-10 zł, kilogram jabłek – 4-5 zł, litr coca-coli – 6-7 zł, pół litra piwa – 5-8 zł.

W najskromniejszej francuskiej restauracji za jedno danie zapłacimy 20-30 zł, ale jeśli chcemy zjeść coś bardziej wyszukanego, wtedy koszt jednej porcji wyniesie nawet 60-120 zł. Nie zaoszczędzimy także w najpopularniejszej sieci fast food na świecie. Zestaw w McDonald's to średnio 30-35 zł. Przekąska w barze kanapkowym kosztuje średnio -12-15 zł, a pizza dla 2-3 osób – 35-40 zł. Za piwo w pubie zapłacimy 10-15 zł.

Do najtańszych nie należą także noclegi, których konkretne ceny wręcz trudno oszacować. Zmieniają się w zależności od sezonu, popularności miejscowości, w której chcemy wypocząć, typu obiektu itp. Najmniej zapłacimy za prywatną kwaterę, czyli pokój z łazienką w większym domu. Warunki są zazwyczaj przyjemne, a koszt to kilkanaście euro za nocleg dla 1 osoby. Nieco droższe są obiekty, które można uznać bardziej za ośrodki wczasowe, niż hotele. Proponują wygodny nocleg, a czasami dodatkowe atrakcje – lokal gastronomiczny serwujący lokalną kuchnię, bilard, siłownię itp. Cena za nocleg to kilkadziesiąt euro. Znacznie więcej zapłacimy w hotelach, także tych o raczej średnim standardzie. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu euro, a w najbardziej luksusowych obiektach nie mają górnej granicy. Zwłaszcza w Paryżu.

Jeśli po Francji poruszamy się własnym samochodem, musimy liczyć się z wysokim kosztem paliwa. Litr benzyny bezołowiowej to średnio 6,8-7,2 zł.

Popularne miasta: