Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Londynu

Informacje ogólne i położenie

Londyn to miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii. Stolica całego Zjednoczonego Królestwa, a także Anglii. Zamieszkiwane jest przez ponad 8 milionów ludzi, a ponad 20 milionów żyje w londyńskiej aglomeracji. To największe centrum finansowe świata, ważny ośrodek naukowy i kulturalny.

Centrum miasta nazywane jest Wielkim Londynem. Dzieli się na 32 gminy oraz osobne City. 12 z nich oraz wspomniane City to tzw. Londyn Wewnętrzny, pozostałe – Londyn Zewnętrzny. Miasto każdego roku odwiedzane jest przez ponad 30 milionów turystów.

Podróż samochodem

W okolicach Londynu krzyżuje się 9 autostrad, a droga szybkiego ruchu M25 tworzy pierścień wokół miasta. Z Londynu za pomocą autostrad dotrzeć można w wielu kierunkach: A10 – prowadzi do Hertford, M11 – do Cambridge, A12 – Chelmsford, A127 i A13 do Southend-on-Sea, A2/M20  Chatham i Maidstone, M1 – Luton i Milton Keynes, a A1 – do Stevenage.

Poruszając się po mieście samochodem należy zachować szczególną ostrożność na wielopasmowych rondach, a także uważać na pieszych, którzy często przechodzą w nieprzystosowanych do tego miejscach. Wjazd do centrum wiąże się z dodatkowymi opłatami – nawet do 10 funtów za jeden dzień. Zakorkowane ulice są na porządku dziennym.

Podróż pociągiem

W Londynie znajduje się 14 stacji kolejowych, z których korzystają linie miejskie, międzymiastowe, międzynarodowe, a także łączące miasto z lotniskami. Szczególnie przydatna jest kolej podmiejska London Overground, którą dotrzeć można do 20 z 33 londyńskich gmin. W wielu miejscach łączą się z metrem, co ułatwia podróżowanie. Przejazdy międzymiastowe obsługują pociągi InterCity.

Podróż komunikacją miejską

Po mieście poruszać można się niemal 700 liniami autobusowymi, które obsługiwane są przez ok. 7500 pojazdów i korzystają z ok. 19 tysięcy przystanków. Za transport wewnątrz miasta odpowiada firma London Buses. Większość autobusów to pojazdy niskopodłogowe i piętrowe.

Bardzo dogodnym środkiem transportu w Londynie jest metro, które składa się z 11 linii. Łączą one centrum z przedmieściami, a także kursują wokół ścisłego centrum miasta. Do dyspozycji pasażerów jest aż 270 stacji. Bilet kosztuje kilka funtów.

W Londynie działa również komunikacja tramwajowa, choć pełni ona rolę pomocniczą. Pozwala przede wszystkim na poruszanie się między przystankami autobusowymi i stacjami metra. Obejmuje zaledwie 30 kilometrów tras i 4 linie.

Po mieście poruszają się charakterystyczne czarne taksówki. Korzystanie z nich opiera się na ustalonych taryfach. W każdym pojeździe znajduje się taksometr.

Podróż samolotem

Londyn jest jednym z największych węzłów komunikacji lotniczej na świecie. Miasto i aglomerację londyńską obsługuje kilka lotnisk. Największe z nich to Heathrow, Gatwick i Stansted. Mniejsze – Luton i Londyn-City. Znajdują się w odległości od 10 do 50 kilometrów od centrum miasta. Dotrzeć do nich można autostradami, a także transportem zorganizowanym – autobusami czy koleją podmiejską.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystyczne punkty Londynu to przede wszystkim Big Ben – w zasadzie Wieża św. Szczepana z dzwonem i zegarem, most zwodzony Tower Bridge – w jego wieżach mieści się muzeum na temat mostu czy Pałac Buckingham – oficjalna siedziba monarchów brytyjskich, największa tego typu budowla, która wciąż pełni swoją funkcję.

Będąc w Londynie nie sposób pominąć Tate Modern – słynne muzeum sztuki współczesnej czy  Muzeum Brytyjskie – prezentujące historię ludzkości od prehistorii do teraźniejszości. Miasto najlepiej podziwiać z London Eye, czyli diabelskiego młyna pełniącego rolę koła obserwacyjnego.

Wyznaczanie trasy