Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Radomia

Informacje ogólne i położenie

Radom to miasto w centralno-wschodniej części Polski, położone w województwie mazowieckim, nad rzeką Mleczną. Podzielone jest na 56 osiedli i dzielnic. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 220 tysięcy mieszkańców. To ważny ośrodek przemysłowy i węzeł komunikacyjny tego regionu. Znajduje się w odległości 100 kilometrów od Warszawy.

Podróż samochodem

W Radomiu krzyżują się szlaki drogowe z północy na południe i ze wschodu na zachód Polski. Przez miasto przebiega droga ekspresowa S7, biegnąca na trasie Gdańsk-Warszawa-Radom-Kielce-Kraków-Chyżne (granica ze Słowacją), a także droga ekspresowa S12 z Piotrkowa Trybunalskiego przez Radom, Lublin i Dorohusk (granica z Ukrainą).

Przez Radom przebiegają również: droga krajowa nr 9 do Ostrowa Świętokrzyskiego, Rzeszowa i Barwinka oraz drogi wojewódzkie 737, 740 i 744. Miasto jest więc bardzo dobrze skomunikowane pod względem drogowym z północą, południem i wschodem Polski.

W centrum Radomia wyznaczono strefę płatnego parkowania. Godzina postoju to koszt 2,4 zł, 2 godziny – 5,20 zł, 3 godziny – 8,50 zł. Na trasie do Warszawy mogą tworzyć się zatory.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ulicy Beliny Prażmowskiego. Znajduje się na skrzyżowaniu tras z Warszawy, Krakowa, Łodzi i Lublina. Jest to więc ważny węzeł w skali kraju. Dodatkowo w mieście działają 2 mniejsze stacje.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się także przy ul. Beliny Prażmowskiego. Zatrzymują się tu pojazdy z wielu miast Polski. Najwięcej połączeń oferowanych jest na trasie Radom-Warszawa.

Podróż samolotem

W mieście znajduje się lotnisko Radom-Sadków, jednak obsługuje przede wszystkim loty wojskowe. Najbliższy port pasażerski to warszawskie lotnisko Chopina (Okęcie), znajdujące się w odległości 100 kilometrów od Radomia.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewnia komunikacja autobusowa. Do dyspozycji podróżnych jest ponad 20 regularnych linii wewnątrz Radomia oraz do przylegających gmin. W godzinach szczytu kursują średnio co 20 minut. Linie obsługujące miasto oznaczone są cyframi, linie podmiejskie – literami.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Radom warto skierować się do Miasta Kazimierzowskiego, części miasta, w której znajdują się m.in. fragmenty dawnych fortyfikacji, malownicze uliczki, Rynek z odrestaurowanymi kamieniczkami oraz Ratusz. W mieście znajdują się również pozostałości zamku królewskiego, liczne zabytkowe kościoły (w tym kościół i klasztor Bernardynów z XVI wieku), a także muzea – Jacka Malczewskiego, Wsi Radomskiej i Sztuki Współczesnej.

Wyznaczanie trasy