Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Anglii

Anglia to największa i najliczniejsza część Wielkiej Brytanii. Zajmuje 2/3 powierzchni wyspy i zamieszkuje ją ponad 80 procent ludności. Graniczy od północy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Stolicą Anglii jest Londyn. Od kontynentalnej części Europy oddziela ją Kanał La Manche oraz Morze Północne.

Największe angielskie miasta to: Londyn (ponad 12 milionów mieszkańców), Birmingham, Leeds, Manchester, Liverpool i Sheffield. Anglia jest bardzo ceniona przez turystów – co roku przyciąga ich dziesiątki milionów. Głównie za sprawą pięknej i nowoczesnej stolicy, ale także zabytków, najlepszych uczelni i atrakcyjnych okoliczności przyrody pozostałych miejscowości.

Obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać na terytorium Anglii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.

Podróż samochodem

Ze względu na położenie Anglii poza kontynentalną częścią Europy, podróż samochodem wiąże się z koniecznością skorzystania z promu lub specjalnego pociągu przejeżdżającego pod Kanałem La Manche. Droga z Warszawy do Londynu to 1600-1700 kilometrów, a średni czas przejazdu to 15-17 godzin. Najdogodniejsza trasa wymaga przejechania przez terytorium Niemiec, Belgii i Francji. Przy średnim spalaniu 7 litrów/100 km koszt paliwa wyniesie 600-700 zł.

W Francji należy dotrzeć do miejscowości Calais, z której kursują specjalne pociągi Shuttle, zabierające na swój pokład zarówno samochody osobowe, jak i autobusy wraz z pasażerami. Przejazd Eurotunelem pod Kanałem La Manche wymaga pokonania 50 kilometrów i trwa 30-40 minut. Cena za samochód osobowy z pasażerami to równowartość 250-300 zł (nie dotyczy pojazdów napędzanych gazem LPG – w tym przypadku skorzystanie z pociągu nie jest możliwe).

Alternatywnym rozwiązaniem jest dotarcie do francuskiego miasta Dunkierka, skąd odpływają promy w kierunku Wielkiej Brytanii. Miejscem docelowym jest miasto Dover, a koszt rejsu to 300-500 zł za samochód osobowy z pasażerami.

Podróż autobusem lub koleją

Do Anglii można dotrzeć także za pomocą lądowego transportu zorganizowanego. Z Polski odjeżdżają autokary, którymi możemy dojechać do największych miast Anglii. Na przykładowej trasie Warszawa-Londyn działają przewoźnicy tacy jak Sindbad, Biacomex czy Interbus. Koszt biletu w jedną stronę to 300-350 zł, a podróż trwa 24-26 godzin (włączając pokonanie Eurotunelu).

Istnieją także połączenia kolejowe, choć zazwyczaj wymagają przesiadki. Przykładowa trasa Warszawa-Londyn wymaga przesiadki np. w Brukseli i późniejszego pokonania Eurotunelu (oczywiście na pokładzie pociągu). Czas podróży nie różni się jednak zbytnio, od transportu autobusowego i wynosi 22-24 godziny. Opcja ta wiąże się z większym wydatkiem – bilet kolejowy w jedną stronę to 500-800 zł.

Podróż samolotem

Ze względu na ogromną popularność połączeń lotniczych między Anglią a Polską, podróż samolotem to zdecydowanie najszybsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Z Warszawy do Londynu lata wielu przewoźników, w tym Wizzair, LOT czy British Airways. Czas podróży to zaledwie 2,5-3 godziny (nawet 10-krotnie krótszy, niż w przypadku autokaru).

Co szczególnie ciekawe – to także najtańsza opcja, głównie ze względu na tanie linie lotnicze. Do Londynu dotrzemy nawet za 50-80 zł w przypadku promocji lub 150-350 zł w przypadku regularnych cen. Na terytorium Anglii działa wiele lotnisk pasażerskich, w tym np. kilka w Londynie, Birmingham, Bristolu, Glasgow czy Manchesterze.

Co warto zobaczyć?

Największą liczbę turystów przyciąga bez wątpienia stolica, czyli Londyn, którą możemy podziwiać np. ze słynnego London Eye, czyli ogromnego diabelskiego młyna. Warto odwiedzić Tate Modern – galerię sztuki nowoczesnej, elżbietański teatr Globe Theatre czy ogrody botaniczne Kew Gardens. To jedna z największych metropolii świata, która nigdy nie śpi i potrafi zaskakiwać na każdym kroku.

Odwiedzający Anglię doceniają także inne zakątki, jak katedrę w Canterbury, wybrzeże klifowe Dover, tory wyścigowe w hrabstwach Surrey czy Sussex, najsłynniejsze uniwersytety – np. Cambridge (wspaniały przykład architektury angielskiej) czy kamienny krąg w Stonehenge.

Wyznaczanie trasy