Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wrocławia

Informacje ogólne i położenie

Wrocław to miasto w województwie dolnośląskim, historyczna stolica Śląska i Dolnego Śląska. Leży u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą. Zamieszkiwane przez ponad 630 tysięcy mieszkańców i jest pod tym względem na czwartym miejscu w Polsce. To ważny ośrodek naukowy, kulturalny, sportowy i rozrywkowy.

Historycznie miasto podzielone było na 5 dzielnic – Psie Pole, Śródmieście, Stare Miasto, Krzyki i Fabryczna. Współczesny podział administracyjny obejmuje 48 osiedli. Wrocław to miasto 12 wysp, wielu kanałów i ponad 100 mostów.

Podróż samochodem

Przez Wrocław przebiegaj wiele dróg krajowych i europejskich, w tym drogi krajowe nr 5, 94 i 98, autostrada A8, a na granicy miasta autostrada A4 i jej węzeł. Ruch w ścisłym centrum miasta przez większą część dnia jest wzmożony, przez co występują zatory.

Parkowanie możliwe jest w strefach płatnego parkowania, które obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 i w soboty w godzinach 9.00-14.00. Centrum miasta podzielone jest na trzy strefy – A, B i C, ograniczone terytorialnie wskazanymi ulicami (szczegółowy wykaz dostępny na stronach internetowych Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta). Wjazd do stref oznaczony jest specjalnymi znakami.

Średnia prędkość poruszania się samochodów w centrum Wrocławia to niecałe 30 km/h. Im dalej od ścisłego centrum, tym ruch staje się bardziej płynny.

Podróż autobusem

Główny dworzec autobusowy Wrocław Centralny mieści się przy ulicy Suchej 1 i zarządzany jest przez przewoźnika Polbus PKS. Z dworca kursują linie podmiejskie (do najbliższych miejscowości), a także międzymiastowe.

Autobusami dotrzemy do Wrocławia z większości polskich miast i wszystkich regionów kraju. Na dworcu zatrzymują się pojazdy z Gdańska i innych nadmorskich miejscowości, Suwałk, Warszawy, łodzi, Poznania, Zielonej Góry, Lublina, Kielc, Częstochowy, Krakowa, Tarnowa, Katowic, Opola i wielu innych.

Podróż pociągiem

Wrocław to jeden z największych węzłów kolejowych w Polsce. Najważniejszy dworzec to Wrocław Główny, znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego 105.

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi polskimi miastami. Docierają tu pociągu m.in. z Poznania, Katowic, Częstochowy, Zielonej Góry, Kudowy-Zdrój, Jeleniej Góry, Łodzi czy Warszawy.

Dworzec składa się z 6 peronów. W budynku działa kasa biletowa, lokale gastronomiczne, toalety i inne punkty usługowe.

Komunikacja miejska

Po Wrocławiu można poruszać się przede wszystkim środkami komunikacji miejskiej. To 22 stałe linie tramwajowe i 70 autobusowych (w tym 13 nocnych). Linie tramwajowe bsługiwane są przez MPK Wrocław. Linie autobusowe wewnątrz miasta i transport do okolicznych miejscowości zapewniają tacy przewoźnicy jak MPK Wrocław, Polbus PKS i DLA.

Linie oznaczone A-N to autobusy pospieszne, zaczynające się od cyfry 1 – linie zwykłe, zaczynające się od 2 – nocne, 3 – szczytowe, 4 – pospieszne, 5 – komercyjne, 6 – podmiejskie, 9 – strefowe. Podczas imprez organizowanych na Stadionie Miejskim, kursują autobusy oznaczone literą S.

Atrakcje turystyczne

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Wrocławia jest dotarcie na Rynek Główny, gdzie czeka na nas wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, charakterystyczna fontanna, dorożki, restauracje i kawiarnie. W pobliżu znajduje się także kilka ze słynnych wrocławskich krasnali, każdy pełniący inną rolę.

Na uwagę zasługują takie miejsca jak Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie na powierzchni 7,5 hektara zgromadzono wiele pięknych roślin; Ogród Zoologiczny, którego historia sięga połowy XIX wieku – zgromadzono tu niemal 600 gatunków i około 4 tysięcy zwierząt; Ogród Japoński – miejsce idealne na wypoczynek z oryginalnymi japońskimi latarniami, bujną roślinnością i pawilonem herbacianym.

Warto wybrać się także na spacer Promenadą, z której podziwiać można najpiękniejsze zabytkowe kamienice Podwala, a także na jedną z imprez organizowanych na nowym Stadionie Miejskim.

Wyznaczanie trasy