Mapa Polski
Polska to kraj Europy Środkowej leżący nad Morzem Bałtyckim, graniczący z Niemcami, Słowacją, Czechami, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją (obwód kaliningradzki). Ma bardzo zróżnicowany krajobraz – od morza, przez równiny, aż do gór. Z roku na rok kraj odwiedza coraz więcej turystów z zagranicy, a zjawisko to nasiliło się po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Przyjezdni doceniają najpiękniejsze polskie miasta, zabytki, jeziora, lasy czy góry.
Najchętniej odwiedzane miasta to Kraków, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Poznań, a najpopularniejsze miejsca typowo rekreacyjne to Mazury, wybrzeże Bałtyku, Tatry, Sudety czy Puszcza Białowieska. Turyści odwiedzający Polskę bardzo często decydują się na zwiedzanie zespołu historycznego niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych (w tym Auschwitz-Birkenau).
Transport
Przez lata polska infrastruktura drogowa praktycznie się nie rozwijała. Powstawały niewielkie odcinki dróg pierwszej kategorii, ale zazwyczaj były to fragmenty oderwane od większej całości, nie tworzące tras między najważniejszymi punktami w kraju. Od kilku lat się to zmienia. Powstające autostrady wreszcie zaczynają przypominać zespół strategicznych dróg z północy na południe, ze wschodu na zachód, od granicy do granicy. Kierowcy mają do dyspozycji ponad 1300 km autostrad i ponad 1100 km dróg ekspresowych. Wiele dodatkowych jest w trakcie powstawania. Za przejazd fragmentami autostrad pobierane są opłaty.
Na polskim rynku działa wielu przewoźników oferujących połączenia autobusowe międzynarodowe oraz międzymiastowe. Prywatne linie kursują między największymi miastami i najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi, z kolei lokalne autobusy PKS (Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej) docierają nawet do najmniejszych miejscowości.
Transport kolejowy jest niemal w całości zmonopolizowany przez państwowego przewoźnika PKP. W Polsce nie działają do tej pory koleje dużych prędkości, więc przejazd pociągiem (zwłaszcza na dłuższej trasie) wiąże się z wyjątkowo długą podróżą. Kolej z roku na rok unowocześnia swój tabor, ale wciąż pozostawia on wiele do życzenia. Poprawie uległy za to niektóre dworce, które wybudowano od nowa lub poddano gruntownej przebudowie.
Znacznie szybciej rozwija się transport lotniczy. Wszystko za sprawą coraz większej konkurencji na polskim niebie. Swoje usługi oferują kolejni przewoźnicy, w tym niemal wszystkie najważniejsze linie lotnicze Europy i świata. Największe polskie lotniska to Warszawa Okęcie, Kraków Balice, Katowice Pyrzowice, Gdańsk Rębiechowo i Poznań Ławica. Porty lotnicze działają także np. w Rzeszowie, Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie czy Lublinie.
Dużym ułatwieniem w podróżowaniu po Europie było wstąpienie Polski do układu z Schengen, który znosi kontrolę graniczną między innymi państwami będącymi stroną tej umowy. Dzięki temu bez dodatkowych formalności możemy odwiedzać naszych sąsiadów (Niemcy, Czechy, Słowację i Litwę), inne kraje Unii Europejskiej należące do Schengen oraz europejskie państwa, które są stroną układu, ale nie należą do UE.
Co warto zobaczyć?
W polskim przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Często wybieramy kierunki zagraniczne, nie znając tak naprawdę własnego kraju. Infrastruktura drogowa i sieć połączeń z roku na rok ulegają poprawie, więc warto wybrać się w Polskę i odkryć te znane i jeszcze nieodkryte atrakcje.
Dla początkujących turystów warte polecenia są najpiękniejsze polskie miasta. Kraków – bez wątpienia europejski klimat, niezliczona ilość zabytków, bogata historia i kultura, kawiarnie tętniące życiem towarzyskim i oryginalne podejście do czasu. Wrocław – najprężniej rozwijające się polskie miasto słynące ze stu mostów, pięknej architektury, najciekawszych inicjatyw kulturalnych i niebywałego entuzjazmu mieszkańców. Gdańsk – miasto o skomplikowanej historii, ale triumfujące w czasie gdańskiego sierpnia, szczycące się niezwykłą Starówką, nadmorskim położeniem, plażami i klimatem.
Polska to także Mazury, czyli kraina tysiąca jezior – raj dla wędkarzy, żeglarzy i plażowiczów ze stale rozwijającą się bazą turystyczną. Nie można zapomnieć o Tatrach, czyli najwyższym polskim paśmie górskim, do którego przybywają narciarze, wędrowcy i turyści spragnieni świeżego powietrza czy góralskiego folkloru. Nasz kraj to również miejsca historyczne, często będące świadkami przeszłości wyjątkowo tragicznej. Tak jest w przypadku obozu Auschwitz-Birkenau, który od lat uchodzi za punkt obowiązkowy dla polskich i zagranicznych gości.
Mapy
-
Mapy