Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Chorwacji

Chorwacja to coraz częstszy kierunek wakacyjny, także dla Polaków. Ten malowniczy kraj leży w południowej części Europy nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Węgrami i Słowenią. Od lat rozwija swoją ofertę turystyczną, opierając się na wyjątkowo przyjemnym klimacie i wspaniałej przyrodzie.

Cały kraj obfituje w piękne miejsca, ale turyści najczęściej wybierają trzy kierunki: Zagrzeb – stolica i największe miasto Chorwacji w północnej części kraju z bogatą historią, zabytkami, ale równocześnie tętniąca życiem metropolia; Jeziora Plitwickie – park narodowy w środkowej części kraju z bogatą przyrodą, kilkunastoma krystalicznie czystymi jeziorami i wodospadami oraz wybrzeże Morza Adriatyckiego – mekka plażowiczów z bogatą ofertą hotelową i rozrywkową.

Podróż samochodem

Wielu Polaków decyduje się na pokonanie trasy własnym samochodem. Z Warszawy do Zagrzebia jest to ponad 1000 km, na których pokonanie należy przeznaczyć około 12 godzin. Przy średnim spalaniu 7 l/100 km podróż powinna zamknąć się w kwocie 400 zł w jedną stronę. Warto jednak zaznaczyć, że stolica Chorwacji leży w północnej części kraju, więc udając się nad Morze Adriatyckie, należy doliczyć dalszą część trasy. Z Zagrzebia do kurortu Split jest ok. 370 km, które można pokonać za pomocą płatnej autostrady.

Podróż autobusem

Dojazd do Chorwacji z Polski możliwy jest także autokarem. Połączenie oferują przewoźnicy tacy jak GlobTourist czy Retman. Podróż z Warszawy do nadmorskich kurortów (np. Split czy Zadar) kosztuje 350-370 zł w jedną stronę i trwa od 20 do 24 godzin. Autokary przejeżdżają także przez np. Wrocław czy Kraków, więc podróż z miast położonych na południu Polski będzie automatycznie tańsza i krótsza.

Podróż koleją

Polska nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Chorwacją. Podróż pociągiem wymaga przesiadki w Austrii, Niemczech czy na Węgrzech. Koszt biletu to w przybliżeniu 300-350 zł w jedną stronę, a podróż trwa około 20 godzin. Dotyczy to jednak dojazdu do stolicy, czyli Zagrzebia. Dotarcie nad Adriatyk wiąże się z wybraniem kolejnego środka transportu w samej Chorwacji.

Podróż samolotem

Brak jest bezpośrednich lotów z Polski do chorwackich miast położonych nad Morzem Adriatyckim. Przewoźnicy tacy jak Lufthansa czy Austrian oferują loty z przesiadką we Frankfurcie lub Monachium. Warto zarezerwować bilety w dwie strony – będą tańsze. W przypadku podróży do Chorwacji i z powrotem bilet kosztuje 1000-1200 zł, wybierając połączenie tylko w jedną stronę – nawet 1500-2000 zł. W Chorwacji działa kilka lotnisk cywilnych, także w najpopularniejszych turystycznie miastach – Splicie, Dubrowniku czy Zadarze.

Co warto zobaczyć?

Chorwacja to przede wszystkim kierunek wakacyjny. Najlepiej wybrać więc miejscowość położoną w bliskim sąsiedztwie Morza Adriatyckiego. Największą popularnością wśród Polaków cieszy się Dubrownik, czyli perła Adriatyku. Nie bez powodu – to jedno z najbardziej malowniczych miast Europy, pełne zabytków, w tym imponujących murów miejskich. Warto odwiedzić także Zadar – miasto leżące w archipelagu wielu wysp i wysepek z równie bogatą historią, zabytkami, w bliskim sąsiedztwie kilku parków narodowych. Jednak piękno Chorwacji można odkrywać nie tylko nad wybrzeżem. Doskonałym przykładem jest park Jeziora Plitwickie, który zachwyca przyrodą, licznymi jeziorami i wodospadami.

Wyznaczanie trasy