Mapa Rosji
Rosja to kraj rozciągający się od Europy Wschodniej, przez północną Azję, aż do Oceanu Spokojnego. Tym samym jest największym państwem świata pod względem powierzchni zamieszkiwanym przez ponad 140 milionów mieszkańców. Nie jest to kraj jednorodny – dzieli się na wiele republik, obwodów, krajów i okręgów autonomicznych.
To państwo słynące z wyjątkowo bogatej historii, sztuki, literatury, muzyki, nauki, sportu i pięknej, często dzikiej przyrody. Przy okazji to jedna z największych gospodarek współczesnego świata. Bogactwo widoczne jest jednak głównie w dużych miastach, bo małe miasteczka i wsie wciąż nie zaznały skoku cywilizacyjnego, który po rozpadzie Związku Radzieckiego dotknął największych metropolii.
W zależności od wybranej części Rosji, możemy podziwiać tu niemal wszystkie występujące na świecie formy przyrodnicze. Temperatura powietrza zależy od regionu kraju, a może wynosić średnio od -50 do +25 stopni Celsjusza. Chociaż relacje polityczne na linii Polska-Rosja uchodzą za trudne, zawsze możemy liczyć tu na przyjaźnie nastawionych i pomocnych Rosjan.
Podróż samochodem
Ze względu na ogromną rozpiętość terytorialną, trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki środek transportu będzie najlepszy przy poruszaniu się pomiędzy Polską a Rosją. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela oraz punktu docelowego. Biorąc pod uwagę położenie kraju naszych wschodnich sąsiadów, podróż samochodem nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Nie tylko ze względu na odległość, ale i stan dróg.
Przykładowa trasa Warszawa-Moskwa to ponad 1200 km, w tym przynajmniej połowa przez terytorium Białorusi. Kraj ten nie słynie jednak z doskonałych dróg, więc może to być podróż mało komfortowa. Najczęściej uczęszczane drogi w samej Rosji są w nieco lepszym stanie, choć podróżni często narzekają na ich słabe oznakowanie.
Podróż autobusem
Z tych samych względów trudno polecić transport autokarowy. Podróż na tej trasie oferują przewoźnicy tacy jak np. Ecolines. Bilet w jedną stronę z Warszawy do Moskwy to koszt 400-450 zł. Dużą niedogodnością jest jednak czas podróży, która trwa nawet 30 godzin. Z kolei ze stolicy Polski do Petersburga koszt biletu kształtuje się w granicach 300-350 zł, a podróż zajmuje około jednej doby.
Podróż pociągiem
Między stolicami Polski i Rosji kursują także regularne linie kolejowe. Warto jednak zaznaczyć, że połączenie to nie należy do najtańszych. Za przejazd pociągiem w jedną stronę zapłacimy kilkaset złotych. Jeśli równocześnie dokupimy bilet powrotny – cena będzie znacznie niższa, niż gdyby kupować je oddzielnie. Czas przejazdu to około jednej doby. Doświadczeni podróżni polecają bardziej ekonomiczne rozwiązanie, czyli najpierw dojazd do Lwowa (np. autokarem), a dopiero stamtąd koleją do Moskwy. Taki bilet jest znacznie tańszy, bo jego cena kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu złotych.
Podróż samolotem
Najdogodniejszą formą podróży jest w tym przypadku połączenie lotnicze. Bardzo często lot bezpośredni do Moskwy czy Petersburga okazuje się tańszy, niż połączenie z przesiadką w Mińsku czy Rydze. W obydwu przypadkach podróż trwa około 5 godzin, a cena kształtuje się na poziomie od 800 do nawet 2 tysięcy złotych. Warto więc zarezerwować bilet ze sporym wyprzedzeniem czasowym. Na wskazanych trasach kursują takie linie jak LOT, Belavia, SAS czy Aeroflot. Loty powrotne do Polski realizowane są z kilkudziesięciu lotnisk w Rosji (w tym z największych lotnisk międzynarodowych w Moskwie – Szeremietiewo, Domodiedowo i Wnukowo).
Co warto zobaczyć?
Rosja to ogromny i bardzo zróżnicowany kraj, który trudno poznać w czasie jednej podróży. Najczęściej wybierane kierunki turystyczne to jednak przede wszystkim najważniejsze rosyjskie miasta. Odwiedzających zachwyca Moskwa, która pełni rolę historycznego centrum, a od lat także energicznie rozwijającej się metropolii. Warto zobaczyć np. Kreml, czyli siedzibę prezydenta Federacji Rosyjskiej czy Plac Czerwony. Dużą popularnością cieszy się także Sankt Petersburg, w którym znajdziemy dziesiątki pałaców i rezydencji leżących tuż nad kanałami, które możemy przekroczyć za pomocą kilkuset mostów. Na uwagę zasługuje muzeum Ermitaż, w którym zgromadzono dzieła najwybitniejszych światowych artystów. Rosja słynie również z zabytków sakralnych. Turyści mają okazję podziwiać imponujące cerkwie i monastery, czyli prawosławne klasztory – warto szukać ich w takich miejscowościach jak Jarosław, Włodzimierz czy Iwanowo. Rosja to także doskonały kierunek dla miłośników przyrody, zwłaszcza tej nieskażonych przez współczesną cywilizację.
Mapy
-
Mapy