Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Częstochowy

Informacje ogólne i położenie

Częstochowa to miasto w południowej części Polski, w województwie śląskim. Położone jest nad rzeką Wartą. Zamieszkiwane jest przez ok. 235 tysięcy ludzi. To największe miasto aglomeracji częstochowskiej, ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i administracyjny północnej części województwa oraz cel pielgrzymek (Sanktuarium na Jasnej Górze). Podzielone jest na 20 dzielnic.

Podróż samochodem

Miasto jest ważnym węzłem drogowym. Przebiegają przez niego drogi krajowe nr 1 (Gdańsk-Toruń-Łódź-Częstochowa-Dąbrowa Górnicza-Tychy-Bielsko-Biała), nr 43 (Wieluń-Częstochowa), nr 46 (Kłodzko-Opole-Częstochowa-Szczekociny) i nr 91 (z Gdańska) oraz 5 dróg wojewódzkich (483, 491, 494, 786, 908).

W centrum Częstochowy wyznaczono strefę płatnego parkowania. Obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-18.00. Postój przez jedną godzinę to koszt 2 zł, 2 godziny – 4,40 zł, 3 godziny – 7,20 zł. Dodatkowe płatne parkingi znajdują się przy MOSIR oraz klasztorze na Jasnej Górze. Mogą występować utrudnienia w ruchu ze względu na dużą liczbę krajowych i zagranicznych pielgrzymek.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy to Częstochowa Osobowa, znajdujący się przy Placu Rady Europy. Przebiegają przez niego dwie linie kolejowe – Lubliniec-Kielce oraz Warszawa Centralna-Katowice. Sezonowo docierają tu pociągi z wielu innych miast Polski.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy Alei Wolności 45. Obsługuje połączenia lokalne oraz dalekobieżne (międzymiastowe). Docierają tu autobusy m.in. z Krakowa, Warszawy czy Gdańska.

Podróż samolotem

Najbliżej położone lotnisko to Katowice Airport w Pyrzowicach, 60 kilometrów na południe od Częstochowy. Port lotniczy obsługuje połączenia międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Poruszanie się po Częstochowie możliwe jest dzięki miejskiej komunikacji autobusowej. To ponad 20 linii kursujących w mieście (3 linie nocne w weekendy) i kilka podmiejskich. Transport wspomagają 3 linie tramwajowe (w tym 1 linia nocna). Bilet jednoprzejazdowy normalny to koszt 3 zł, a ulgowy – 1,50 zł.

Atrakcje turystyczne

Częstochowa słynie przede wszystkim z Sanktuarium na Jasnej Górze, które jest celem pielgrzymek katolików z całego kraju. Warto odwiedzić również Park Miniatur Sakralnych (najważniejsze budowle tego typu w pomniejszonej skali), Muzeum Produkcji Zapałek (zabytkowa fabryka) czy Muzeum Częstochowskie (większa część ekspozycji znajduje się w miejskim ratuszu). Turyści chętnie odpoczywają w parkach podjasnogórskich, które otaczają klasztor.

Wyznaczanie trasy