Mapa Ustki
Informacje ogólne i położenie
Ustka to miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Położona jest u ujścia rzeki Słupia, nad Morzem Bałtyckim. Razem ze Słupskiem tworzy tzw. Dwumiasto, czyli obszar dwóch miast skomunikowanych ze sobą za pomocą transportu autobusowego i kolejowego. Ustkę zamieszkuje 16,5 tys. ludzi, miasto podzielone jest na 88 ulic, 2 place i 3 trakty.
Podróż samochodem
Aby dojechać samochodem do Ustki z południowych regionów Polski, warto skorzystać z autostrady A4 prowadzącej do popularnej Gierkówki, czyli trasy Warszawa-Katowice. Należy przejechać przez Częstochowę, Łódź i Włocławek, następnie autostradą A1 na Lubicz i Łysomice, kolejno Świecie, Chojnice i Słupsk. Ostatni etap to zjazd w Lubuczewie na drogę nr 213 prowadzącą do Ustki.
Innym wariantem jest podróż przez Wrocław, Poznań, Piłę, Koszalin, Szczecinek, Słupsk (przez Biały Bór) i kontynuowanie jazdy wspomnianą drogą 213. Z centralnej Polski warto podróżować drogą krajową nr 7 w kierunku Trójmiasta, następnie kierunek na Słupsk i ponownie droga nr 213.
W sezonie wakacyjnym na drogach wzdłuż wybrzeża mogą tworzyć się zatory. W pobliżu znajduje się wiele kurortów turystycznych, takich jak Jarosławiec, Darłowo, Dąbki, Rowy czy Łeba.
Podróż autobusem
Ustka posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z takimi miastami jak Jelenia Góra, Wrocław, Zakopane, Katowice, Lublin, Łódź, Toruń, Ostrów Świętokrzyski, Poznań, Warszawa, Zakopane czy Zamość. Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Wojska Polskiego.
Między Słupskiem i Ustką kursują autobusy wielu przewoźników – Nord Express, Ramzes, Dana Express, a także tzw. Niebieska Linia obsługiwana przez PKS.
Podróż pociągiem
Do Ustki dotrzeć można bezpośrednimi pociągami z takich miast jak Katowice, Kraków, Bielsko-Biała, Łódź, Poznań czy Białystok. W sezonie wakacyjnym połączeń jest znacznie więcej. Między Słupskiem i Ustką kursują także specjalne pociągi obsługujące tylko tę trasę. Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Wojska Polskiego.
Atrakcje turystyczne
W Ustce znajdują się dwa kąpieliska, obydwa strzeżone – Plaża Wschodnia obejmuje ok. 600 metrów linii brzegowej, a Plaża Zachodnia – ok. 300 metrów. W miejscowości działa również port. Charakterystycznym punktem jest 21-metrowa latarnia morska.
Turyści chętnie spacerują Promenadą Nadmorską położoną ponad plażami. Warto zobaczyć także neogotycki kościół z XIX wieku, domy rybackie i kamienice z przełomu XIX i XX wieku oraz liczne pomniki ustawione w mieście, w tym Usteckiej Syrenki.