Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Czech

Informacje ogólne

Czechy leżą w Europie środkowej. Graniczą z Polską, Austrią, Niemcami i Słowacją. Kraj nie posiada dostępu do morza. Powierzchnia Czech wynosi 78,8 tys. km2, liczba ludności ok. 10,5 mln. Stolicą Czech jest Praga, językiem urzędowym czeski, a walutą korona czeska. Dominującą religią jest katolicyzm, ale duża część społeczeństwa deklaruje się jako ateiści. Czechy są członkami Unii Europejskiej, NATO i układu z Schengen.

Podział administracyjny Czech

Czechy podzielone są na 13 krajów i jedno miasto wydzielone – Praga. Kraje są podzielone na gminy III, II i I stopnia. Dawniej, zamiast gmin, obowiązywał podział na okresy. Został on zachowany na potrzeby policji, sądów i prokuratury oraz dla celów statystycznych.

Jak dostać się do Czech?

Ze względu na niewielką odległość najpopularniejszym sposobem dotarcia z Polski do Czech jest samochód. Można także skorzystać z regularnych linii autokarowych, samolotu lub kolei.

Jeżeli chodzi o podróż samochodem istnieje wiele wariantów tras różniących się długością i czasem przejazdu. Najkrótsza trasa wiedzie przez Wrocław, przejście Kudowa Słone i Hradec Kralove. Długość trasy to 650 km, czas przejazdu ok. 8 godzin, koszt paliwa w granicach 330 – 400 zł w jedną stronę. Najszybsza przez Piotrków Trybunalski, Katowice, Bielsko – Białą, Cieszyn, Ołomuniec i Brno. Czas przejazdu to ok. 7, 5 godziny, odległość 760 km, koszt paliwa w granicach 350 – 450 zł w jedną stronę.

Przez większe i mniejsze miasta w Polsce kursują regularne linie autokarowe do Czech (np. Almabus, Ecolines). Długość podróży zależy od miejsca, w którym wsiadamy i ilości przystanków pośrednich. Maksymalny czas to ok. 15 – 16 godzin. Cena biletu normalnego w obie strony to ok. 250 – 300 zł.

Dostępne są również połączenia kolejowe. Można wybrać bezpośrednie połączenia międzynarodowe lub warianty z przesiadkami. Cena pociągu Eurocity z Warszawy do Pragi to ok. 400 – 550 zł za bilet w klasie II, w obie strony. Dobrym sposobem zmniejszenia kosztów jest wykupienie biletu do ostatniej stacji w Polsce, potem tzw. przejściówki i biletu od pierwszej stacji w Czechach do stacji docelowej. Przy wykorzystaniu zniżek, ofert specjalnych i biletów turystycznych oferowanych przez przewoźników w obu krajach podróż koleją może być korzystna cenowo.

Bezpośrednie samoloty do Pragi odlatują z lotniska Warszawa Okęcie. Lot trwa ok. 1, 5 godziny. Połączenia obsługuje LOT i Czech Airlines. Cena biletu w obie strony to ok. 600 – 700 zł. Narodowym czeskim przewoźnikiem jest Czech Airlines. Najważniejsze lotniska międzynarodowe znajdują się w Pradze, Brnie, Ostrawie, Pardubicach, Karlovych Varach i Uherské Hradiště.

Drogi w Czechach

Autostrady i niektóre drogi ekspresowe w Czechach są płatne. Aby móc z nich skorzystać należy wykupić winietę. Autostrady oznaczone są literą „D” i numerem, drogi ekspresowe literą „R” i numerem. Na temat stanu czeskich dróg istnieją różne opinie. Generalnie jest on dobry, przynajmniej na autostradach i ważniejszych trasach. Dziur i nierównej nawierzchni możemy spodziewać się na drogach bocznych i starszych autostradach.

Kolej

Czechy posiadają dobrze rozwiniętą i gęstą sieć kolei. Pociągiem można dojechać nawet do bardzo małych miejscowości. Funkcjonują bardzo dobre połączenia z krajami sąsiednimi: Austrią, Niemcami, Słowacją oraz Węgrami. Ceny są niższe niż w Polsce, dostępne są różne zniżki i oferty specjalne. Pociągi dzielą się na: osobowe (Os), przyspieszone (Zr), pospieszne (R), ekspresowe (Ex), InterCity, EuroCity, EuroNight. We wszystkich tych kategoriach obowiązuje jedna taryfa, nie jest wymagane wykupienie miejscówek. Osobną kategorią są pociągi SuperCity, objęte całkowitą rezerwacją miejsc. Stan taboru jest ogólnie dobry, pociągi są czyste i wygodne, obsługa uprzejma i na dobrym poziomie.

Autobusy

Sieć połączeń autobusowych jest bardzo dobrze rozwinięta, niedroga i uzupełnia sieć kolejową. Jeżeli gdzieś nie dociera pociąg można się tam dostać autobusem. Połączenia między dużymi miastami obsługują głównie firmy prywatne. Rozkłady jazdy wyglądają inaczej niż w Polsce – zawierają kursy na danej trasie w ciągu całego dnia. Plusem takiego rozwiązania jest podanie czasu przyjazdu do przystanków pośrednich i docelowych.

Atrakcje turystyczne Czech

Największą popularnością wśród zagranicznych turystów od lat cieszy się stolica kraju – Praga. Ze względu na zabytki i wyjątkową atmosferę należy ona do najczęściej odwiedzanych miast Europy. Około 65 km na wschód od Pragi leży Kutna Hora, miasto nazywane klejnotem Czech, wpisane na listę UNESCO. Warto także odwiedzić Brno, Pilzno, Czeskie Budziejowice, Hradec Kralove, Mlada Boleslav, Ołomuniec, Ostravę. Czechy słyną z zabytkowych zamków. Do najsłynniejszych należą: Karlstejn – zamek cesarza Karola VI, Konopiste, Czeski Sternberk, Pernstejn, Cerwona Lhota, zamki w Czeskim Krumlovie, Litomyslu, Mikulovie. W Czechach znajduje się wiele uzdrowisk. Najbardziej znane to Karlove Vary, w których odbywa się prestiżowy festiwal filmowy i Mariańskie Łaźnie. Najpiękniejszą naturalną atrakcją Czech jest Morawski Kras ze słynnymi jaskiniami Pukevni i przepaścią Macochy.
 

Wyznaczanie trasy