Mapa Łodzi
Łódź jest stolicą województwa łódzkiego, czwartym co do wielkości miastem w Polsce. Kojarzona jest przede wszystkim jako miasto przemysłowe, dawne centrum polskiego przemysłu włókienniczego. Stanowi ważny ośrodek naukowy i kulturalny. Znajduje się tu Uniwersytet Łódzki, Politechnika i słynna Szkoła Filmowa. Miasto jest podzielone na 5 dzielnic: Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście i Widzew. Leży ok. 140 km na południowy zachód od Warszawy. Jest ważnym węzłem kolejowym. Krzyżują się tu również drogi krajowe i międzynarodowe do Warszawy, Gdańska, Torunia, Poznania, Cieszyna i dawnego przejścia granicznego w Świecku. Łódź posiada także lotnisko, zlokalizowane 6 km od centrum miasta, obsługujące połączenia krajowe i międzynarodowe.
Transport Miejski
Po Łodzi można poruszać się autobusami i tramwajami. Linie autobusowe dzielą się na dzienne i nocne. Autobusy nocne oznaczone są literą N i numerem. Nie funkcjonują tramwaje nocne. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną podzielony jest na dwie strefy: miejską i aglomeracyjną. Strefa miejska mieści się w granicach administracyjnych Łodzi. Bilety można kupić w kioskach, punktach sprzedaży, automatach umieszczonych w autobusach i tramwajach, a także automatach stacjonarnych na terminalu łódzkiego lotniska oraz stacji kolejowej Łódź Widzew. Więcej informacji na temat komunikacji publicznej w Łodzi można uzyskać na stronie MPK Łodź: www.mpk.lodz.pl
Samochodem po Łodzi
Podobnie jak w większości dużych miast w Łodzi są miejsca, w których regularnie tworzą się korki. Do najbardziej zakorkowanych miejsc należy ul. Tuwima, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ul. Piotrkowską. Innymi miejscami, gdzie możemy spodziewać się korków są: skrzyżowanie Rozgowskiej – Paderewskiego – Broniewskiego, skrzyżowanie Tymienieckiego – Piłsudskiego – Śmigłego-Rydza, Przędzalniana, Kilińskiego, Traktorowa, Krakowska, Krzemieniecka.
W Łodzi obowiązuje strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona obszar centrum miasta. Podzielona jest na 5 sektorów. Obowiązuje opłata za pierwsze pół godziny, za godzinę lub bilet całodniowy. Nie ma dni bezpłatnych, ani stawek weekendowych. Dokładną mapę strefy parkowania można znaleźć na stronie: http://zdit.uml.lodz.pl.
Dworce Kolejowe i Autobusowe
Łódź posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych. Tutejsze dworce obsługują połączenia lokalne, krajowe i międzynarodowe. Istnieje sporo dogodnych, bezpośrednich połączeń z Warszawą. Najstarszym dworcem kolejowym w Łodzi jest Łódź Fabryczna. Znajduje się w centrum miasta, przy pl. Sałacińskiego 1. Do 2014 r. ma nastąpić jego gruntowna przebudowa. Zgodnie z planami ma to być największy węzeł kolejowy w Polsce centralnej, obsługujący połączenia międzynarodowe, krajowe i lokalne. Do czasu ukończenia modernizacji dworzec będzie zamknięty. Na dworcu Łódź Widzew zatrzymują się wszystkie pociągi pospieszne i osobowe. Znajduje się on przy ul. Służbowej 8. Można do niego dotrzeć tramwajami oraz autobusami. Największym dworcem jest Łódź Kaliska. Znajduje się on przy ul. Unii Lubelskiej 3. Można do niego dotrzeć tramwajami lub autobusami.
Dobrze rozwinięta jest również sieć połączeń autobusowych. Z Łodzi można dotrzeć do ważniejszych miast na północy i południu Polski: Warszawy, Gdyni, Kołobrzegu, Lublina, Zakopanego, Poznania, Wrocławia. Dworzec Centralny PKS, w związku z przebudową stacji PKP Łódź, został czasowo zamknięty. Obsługiwane przez niego połączenia przeniesiono na dworce Kaliski i Północny. Dworzec Kaliski mieści się przy ul. Karolewskiej, niedaleko stacji Łódź Kaliska. Obsługuje połączenia lokalne, dalekobieżne, pospieszne i międzynarodowe. Dworzec Północny mieści się na ul. Smugowej. Obsługuje połączenia lokalne i dalekobieżna e kierunku Lublina, Łowicza i Głowna. Szczegółowe informacje na temat rozkładów jazdy można uzyskać na stronie http://pks.lodz.pl.
Zabytki i atrakcje
Z powodu przemysłowego charakteru Łodzi niektórzy uważają, że jest to miasto nieciekawe i pozbawione większych atrakcji. Nic bardziej mylnego. W mieście zachowały się zabytki architektury przemysłowej, sakralnej, wille i pałace fabrykantów. Ponadto Łódź jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Mieści się tu słynna szkoła filmowa, której absolwentami są: Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Wójcik. Co roku w Łodzi odbywa się kilkanaście przeglądów i festiwali filmowych i teatralnych. Będąc w Łodzi nie można pominąć ulicy Piotrkowskiej – reprezentacyjnego deptaku ciągnącego się przez ok. 4 km od pl. Wolności do pl. Niepodległości. Na piotrkowskiej znajduje się łódzka Aleja Gwiazd, Galeria Wielkich Łodzian, Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci i Hotel Grand, w którym kręcono sceny do wielu znanych filmów. Bardzo piękna jest odrestaurowana, eklektyczna zabudowa. Najpiękniejsze rezydencje dawnych łódzkich fabrykantów to: pałac Herbstów, pałac Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, Pałac Scheiblerów, willa Richtera i willa Leopolda Kindermana. Do pereł architektury przemysłowej należą: Księży Młyn – zespół fabryczny wraz z budynkami administracyjnymi i osiedlami robotniczymi (tzw. famuły), Manufaktura (dawny zespół fabryczny Poznańskiego), fabryka Geyera (tzw. Biała Fabryka) i Bielnik Kopischa – najstarszy zachowany obiekt fabryczny w Łodzi. Jeżeli chodzi o zabytki sakralne warte obejrzenia są : archikatedra p.w. św. Stanisława Kostki, cerkiew św. Aleksandra Newskiego, ewangelicka katedra św. Mateusza, stary cmentarz, Kaplica Scheiblera, Mauzoleum Heinzlów, cmentarz żydowski, synagoga Reichera. W łodzi znajduje się też ZOO, Ogród Botaniczny i Palmiarnia.