Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Krakowa

Informacje ogólne i położenie

Kraków to miasto w południowej Polsce, stolica województwa małopolskiego. Drugie w kraju pod względem ludności i powierzchni. Liczy ok. 760 tysięcy mieszkańców. Miasto leży nad Wisłą i jest dawną siedzibą królów oraz stolicą Polski.

Oficjalny podział Krakowa obejmuje 18 dzielnic, które oznaczane są cyframi rzymskim oraz nazwami (np. Dzielnica I Stare Miasto, Dzielnica XIII Podgórze), choć powszechnie stosuje się skrócony podział – Stare Miasto, Zwierzyniec, Kleparz, Grzegórzki, Podgórze, Nowa Huta.

Miasto słynie z wielu unikalnych na skalę światową zabytków, jednego z największych rynków w Europie, muzeów, teatrów, galerii sztuki. To najchętniej odwiedzane przez obcokrajowców polskie miasto.

Podróż samochodem

Przez miasto przebiega wiele istotnych dróg, w tym drogi krajowe nr 7, 44, 75, 79, 94, a w ramach autostradowej obwodnicy Krakowa – autostrada A4. Wzmożony ruch dotyczy większości dróg w mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu. Kraków jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce.

W ścisłym centrum miasta obowiązują ograniczenia ruchu i parkowania. Obszar podzielony jest na trzy strefy. Srefa A – obejmuje ulice wokół Rynku Głównego, na których zakazany jest ruch samochodowy, strefa B – ulice w obrębie Plant, fragmenty ulic Długiej, Basztowej i Karmelckiej, gdzie obowiązują ograniczenia w ruchu, a parkowanie możliwe jest wyłącznie na wyznaczonych miejscach oraz strefa C – obejmująca kilkadziesiąt ulic wokół Plant (głównie na obszarze od centrum do Alei Trzech Wieszczów), gdzie parkowanie możliwe jest tylko po wykupieniu karty postojowej.

Przed każdą strefą ustawione są znaki informujące o ograniczeniach, opłatach i godzinach, w których obowiązują.

Podróż autobusem

W Krakowie działa Regionalny Dworzec Autobusowy. Dwupoziomowy budynek znajduje się przy ulicy Bosackiej 18, w sąsiedztwie dworca kolejowego. Można do niego dotrzeć bezpośrednio przez Galerię Krakowską. Obsługuje kursy lokalne, międzymiastowe i międzynarodowe. Do dyspozycji podróżnych są kasy biletowe, punkt informacyjny i poczekalnia.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy Kraków Główny mieści się w centrum miasta, przy ulicy Lubicz. Docierają tu pociągi z większości dużych polskich i europejskich miast. W budynku znajdują się kasy biletowe oraz punkt informacyjny. Dworzec jest dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta - w bezpośrednim sąsiedztwie zatrzymują się autobusy i tramwaje, a w podziemiach szybki tramwaj.

Podróż samolotem

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice położony jest nieco ponad 10 kilometrów od centrum miasta. To drugie największe lotnisko w Polsce. Składa się z dwóch terminali. T1 obsługuje loty międzynarodowe, a T2 – loty krajowe.

Na lotnisko z centrum Krakowa dotrzemy pociągiem Balice Ekspres. Z Dworca Głównego podróż trwa 18 minut. Przystanek docelowy znajduje się jednak ok. 250 metrów od portu lotniczego. Odległość tę można pokonać bezpłatnymi autobusami.

Balice skomunikowane są z Krakowem także liniami autobusowymi. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku obowiązuje droższy bilet aglomeracyjny, czyli obejmujący I i II strefę.

Atrakcje turystyczne

Kraków to najchętniej odwiedzane polskie miasto. Największą popularnością cieszą się unikalne zabytki, na których renowację przeznaczane są największe środki w kraju – Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska, a także Stare Miasto z jednym z największych rynków w Europie, Sukiennicami i Kościołem Mariackim.

Renesans przeżywa żydowska dzielnica Kazimierz, w której funkcjonuje wiele klubów i restauracji, słynąca także z Festiwalu Kultury Żydowskiej. W Krakowie działa kilkanaście dużych teatrów, liczne muzea (w tym Muzeum Narodowe, czy ekspozycja poświęcona historii miasta pod płytą Rynku). Uznanie zyskały liczne imprezy cykliczne, takie jak Opera Rara czy Misteria Paschalia.

Wyznaczanie trasy