Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Francja – pogoda i klimat

We Francji dominuje klimat umiarkowany, zróżnicowany w zależności od położenia danego regionu. Na północy pozostaje on pod sporym wpływem Oceanu Atlantyckiego, którego bliskość wpływa na znacznie większe opady deszczu niż w głębi kraju, jak i na mniejsze amplitudy temperatur – na obszarze Bretanii i Normandii rzadko spadają one zimą poniżej 0 stopni Celsjusza, zaś latem utrzymują się w granicach 18 stopni Celsjusza.
 
Na południe od Paryża klimat nabiera cech kontynentalnych z rzadszymi opadami, które w zimie przybierają często postać śniegu; wtedy też panują tu przymrozki, liczba dni z ujemnymi temperaturami jest jednak nieco niższa, niż w Polsce – zwykle jest to 80-90 dni w roku. Lato w tym regionie jest ciepłe, zwykle ze średnimi temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza, osiągającymi najwyższe wartości na przełomie lipca i sierpnia.
 
Nieco inne warunki pogodowe panują na południu Francji, gdzie mamy do czynienia z klimatem śródziemnomorskim – tu zimy przebiegają bardzo łagodnie, z temperaturami rzadko spadającymi poniżej 10 stopni Celsjusza i częstszymi opadami deszczu. Latem przeważają  dni słoneczne i bardzo ciepłe – średnie temperatury miesięcy wakacyjnych przekraczają na Lazurowym Wybrzeżu 24 stopnie Celsjusza. 
 
Osobną strefę klimatyczną stanowią Alpy i otaczające je tereny podgórskie – tu temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości, a w wyższych partiach masywu (powyżej 2500 m n.p.m) nigdy nie przekracza 0 stopni Cejsjusza, dzięki czemu śnieg utrzymuje się tam przez cały rok. We francuskich Alpach na znakomite warunki narciarskie możemy więc liczyć nawet w okresach, gdy w głębi kraju panuje już wiosna z wysokimi temperaturami i przewagą dni słonecznych.

 
Popularne miasta: