Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Słowacji

Słowacja to niewielki kraj w Europie Środkowej, bezpośredni sąsiad Polski, a także Austrii, Czech, Ukrainy i Węgier. Do 1993 roku wchodziła w skład Czechosłowacji. Liczy nieco ponad 5 milionów obywateli. To państwo śródlądowe, czyli bez dostępu do morza. Co istotne dla polskich turystów – Słowacja od 2009 roku należy do strefy euro.

To państwo pod wieloma względami podobne do Polski, a zwłaszcza jej południowej części. Znajomość języka słowackiego nie jest wymagana – w większości miejscowości turystycznych można porozumieć się po polsku. Łączy nas podobna kuchnia, zwyczaje, styl życia, a także Tatry – niemal 80 proc. tego malowniczego pasma górskiego znajduje się na Słowacji.

Podróż samochodem

Podróż do naszych południowych sąsiadów możliwa jest na wiele sposobów – samochodem osobowym, bezpośrednim połączeniem kolejowym lub lotniczym. Polska nie posiada połączenia autostradowego ze Słowacją, ale można do niej dotrzeć drogami ekspresowymi lub lokalnymi. Warszawę i Bratysławę dzieli ok. 670 km, które przy sprzyjających warunkach można pokonać w 6,5-7 godzin. Z kolei z Krakowa do Popradu (gdzie znajduje się jeden z najnowocześniejszych aquaparków w tej części Europy) jest zaledwie 150 km, na których przejechanie należy zarezerwować ok. 2 godzin.

Siatka słowackich autostrad nie jest zbyt rozbudowana. W sumie to około 400 km dróg (w większości płatnych), z czego fragmenty nie spełniają jeszcze wymagań stawianym autostradom. Najlepsze połączenie istnieje na trasie z Żyliny (na północy kraju) do Bratysławy.

Podróż pociągiem

Na Słowację dotrzeć można także pociągiem. Bezpośrednie połączenie z Bratysławą posiadają takie miasta jak Warszawa czy Katowice. Z Krakowa dotrzemy do Koszyc, a z Wrocławia do Żyliny (ok. 200 km od stolicy kraju). Doświadczeni podróżni nie polecają jednak zakupu biletu na całą trasę u polskiego przewoźnika. Wiąże się to ze znacznie większą opłatą. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dojazd do granicy polsko-słowackiej i skorzystanie ze słowackich przewoźników.

Podróż autobusem

Z Polski na Słowację kursują także bezpośrednie autokary. Z Warszawy do Bratysławy dojedziemy za 100-160 zł dzięki przewoźnikom takim jak Sindbad, Interbus czy PolskiBus. Podróż trwa około 12 godzin. Podobne bezpośrednie połączenia oferowane są z większości dużych polskich miast.

Podróż samolotem

Transport lotniczy nie jest w tym przypadku rozwiązaniem zbyt ekonomicznym. Okresowo połączenie oferuje polski przewoźnik Eurolot. Podróż z Warszawy do Popradu możliwa jest wtedy za 150-200 zł w jedną stronę, jednak nie jest to połączenie stałe i wymaga wcześniejszego sprawdzenia. Loty do południowych sąsiadów proponują także np. Czech Airlines czy Austrian, ale wiąże się to z kosztami w wysokości kilkuset złotych za przelot w jedną stronę.

Regularne połączenia lotnicze komercyjnych linii odbywają się na lotniskach w Bratysławie, Koszycach, Popradzie i Żylinie.

Co warto zobaczyć?

Stolica Słowacji, czyli Bratysława, nie jest położona tuż przy polskiej granicy (bliżej jej do Węgier i Austrii), ale zdecydowanie warto ją odwiedzić. To piękne miasto słynące m.in. z charakterystycznych budowli – Zamku Bratysławskiego, Starego Ratusza i niezliczonych pałaców. Architektoniczno-przyrodniczą atrakcją mogą się okazać słowackie fortyfikacje warowne oraz zamki – np. zamek w Spiszu czy zamek Czerwony Kamień. Najczęstszym kierunkiem polskich turystów są jednak słowackie góry, czyli Tatry Wysokie z malowniczymi szczytami, takimi jak np. Tatrzańska Łomnica. Ogromną popularnością cieszą się również kąpieliska termalne, w tym najbardziej znany Aquapark Tatralandia w Roztokach przy Liptowskim Mikulaszu.

Wyznaczanie trasy