Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Walii

Walia to jedna z części składowych Wielkiej Brytanii (razem z Anglią, Szkocją i Irlandią Północną). Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania – na zachód od Anglii. Leży nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim. Najbardziej znaną osobistością związaną z Walią jest Karol – książę Walii, następca brytyjskiego tronu.

Stolicą jest miasto Cardiff położone w południowej części terytorium. W Walii zamieszkuje ponad 3 miliony osób. Najważniejsze ośrodki miejskie poza stolicą to Swansea i Newport. To teren wyżynno-górzysty – przez środkową część przebiega masyw Gór Kambryjskich (niemal 200 km długości). Walia to także ponad 1200 km wybrzeża.

Na turystów czekają liczne zabytki architektury oraz przede wszystkim bogata przyroda – parki narodowe, jeziora, wodospady, trasy górskie.

Podróż samochodem

Walia leży w zachodniej części Wielkiej Brytanii, więc poza kontynentalną częścią Europy. Można tam jednak dotrzeć także własnym samochodem, choć będzie to podróż czasochłonna. Odległość między Warszawą a Cardiff, to w przybliżeniu 1900-200 km, a jej czas można oszacować na nawet 18-20 godzin. Przy średnim spalaniu 7 litrów na 100 km trzeba liczyć się z wydatkiem na paliwo w wysokości 700-800 zł w jedną stronę.


Trasa wymaga przejechania przez terytorium Niemiec (ze wschodu na zachód), północnej części Belgii i dotarcia do francuskiej Dunkierki lub Calais. Aby dotrzeć na Wyspy Brytyjskie, musimy wybrać płynący w tym kierunku prom lub pociąg przejeżdżający pod Kanałem La Manche. W pierwszym przypadku koszt skorzystania z promu to 300-500 zł (samochód wraz z pasażerami). Z angielskiego Dover kontynuujemy jazdę do Walii. W drugim – przejazd specjalnym pociągiem pokonującym Eurotunel to 250-300 zł (cena również obejmuje samochód osobowy i jego pasażerów). Docieramy do Anglii i udajemy się w kierunku Walii (co Cardiff – 300-400 km).

Podróż autobusem lub koleją

Do Wielkiej Brytanii, a konkretnie do Walii, dotrzeć możemy także za pomocą transportu zorganizowanego. Polscy przewoźnicy, tacy jak Sindbad, Interbus czy Polonia Transport, oferują stałe przejazdy na tej trasie. W przypadku jednej osoby jest ro rozwiązanie bardziej ekonomiczne, niż własny samochód. Koszt biletu w jedną stronę to 450-500 zł za trasę Warszawa-Cardiff. Podróż trwa ponad 30 godzin.

Możliwy jest także transport kolejowy, choć wiąże się z przesiadkami i nie najniższą ceną. Przykładowa trasa Warszawa-Cardiff wymaga przesiadki np. w Brukselii, a następnie na terytorium Anglii. W cenę biletu (razem nawet 600-900 zł) wliczony jest przejazd Eurotunelem pod Kanałem La Manche. To zdecydowanie najdroższa opcja, a przy tym mało wygodna – w związku z przesiadkami podróż może trwać nieznacznie krócej, niż w przypadku autokaru, czyli 24-16 godzin.

Podróż samolotem

Najczęściej wybieraną formą podróży do Walii jest transport lotniczy. Ze względu na dużą popularność Wielkiej Brytanii, jaką cieszy się wśród Polaków, lotów na tej trasie jest wiele. O ile jednak podróż do Anglii kosztuje średnio 150-350 zł (w promocji nawet kilkadziesiąt złotych), tak do samej Walii – znacznie więcej. Przewoźnicy tacy jak Aer Lingus, LOT czy KLM oferują bilety w cenie 1200-2000 zł (z przesiadką w irlandzkim Dublinie), a lot trwa niecałe 4,5 godziny. Bardzo często jednak na lot z Dublina do Cardiff należy czekać kilka-kilkanaście godzin. Bardziej ekonomicznym i szybszym rozwiązaniem jest dotarcie do Londynu (o wiele niższe ceny, średnie kwoty powyżej) i stamtąd do jednego z miast Walii (bilet za 300-800 zł).

Co warto zobaczyć?

Walia położona jest w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania, na zachód od Anglii. Największą popularnością wśród turystów cieszy się jej stolica, czyli Cardiff, gdzie znajdziemy wspaniałe przykłady architektury (np. neogotyckie zamki), nowoczesną operę, a także bardzo atrakcyjne muzea – Muzeum Narodowe (sztuka lokalna, brytyjska, europejska i światowa) czy Muzeum Przemysłu Morskiego.

Znakiem rozpoznawczym Walii jest również przyroda i morski klimat. W kilku działających tam parkach narodowych możemy podziwiać trawiaste wzgórza, jeziora, wrzosowiska, wodospady, a także malownicze klify. Dużą atrakcją są zamki i obwarowania miejskie w Gwynedd, w tym imponująca warownia Caernarfon.

Jedną z najbardziej charakterystycznych pamiątek z Walii jest bez wątpienia zdjęcie przy znaku przed miejscowością Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. To jedna z najdłuższych nazw geograficznych na świecie, a najdłuższa, jeśli chodzi o miejscowości.

Wyznaczanie trasy