Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Gdańska

Informacje ogólne i położenie

Gdańsk to miasto portowe nad Morzem Bałtyckim w województwie pomorskim, leży nad Zatoką Gdańską. To ważne centrum kulturalne, gospodarcze, naukowe, a także węzeł komunikacyjny północnej Polski. Zamieszkuje je ponad 460 tysięcy osób, co daje miastu szóste miejsce w Polsce pod tym względem.

Razem z Gdynią i Sopotem tworzy obszar metropolitalny Trójmiasto. Gdańsk podzielony jest na 34 jednostki administracyjne zwane w zależności od liczby mieszkańców osiedlami lub dzielnicami. To jedno z najstarszych miast w Polsce, z ponad tysiącletnią historią.

Podróż samochodem

Poruszanie się po Gdańsku w godzinach szczytu może wiązać się z utrudnieniami. Miasto bywa zakorkowane, choć statystycznie można poruszać się po nim najszybciej ze wszystkich dużych miast w kraju – średnio 38 km/h w ścisłym centrum.

Przez Gdańsk przebiega główna arteria komunikacyjna Trójmiasta. Bezpośrednio z Gdynią i Sopotem połączone są dzielnice Śródmieście, Wrzeszcz, Oliwa. Do miasta prowadzi także wiele ważnych dróg – autostrada A1 krzyżuje się z autostradą A2, biegną także trasy europejskie E28, E75 i E77, krzyżują się droga krajowa nr 7 z drogą ekspresową S6.

Strefy płatnego parkowania działają w Śródmieściu i Wrzeszczu – od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, w dzielnicy Aniołki (obszar przy Uniwersytecie Medycznym) od pon. do pt. w godzinach 8.00-16.00 oraz w Głównym Mieście, w obrębie dawnych murów obronnych.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy PKS w Gdańsku znajduje się przy ulicy 3 maja 12. Kursują stąd linie lokalne, a także autobusy międzymiastowe. Docierają tu przewoźnicy niemal z całej Polski.

Podróż pociągiem

Najważniejszym dworcem kolejowym jest Gdańsk Główny mieszczący się przy ulicy Podwale Grodzkie 2. Pociągiem można dotrzeć ze wszystkich dużych miast w kraju.

Podróż samolotem

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy znajduje się około 10 kilometrów od centrum miasta. Obsługuje ponad 50 połączeń rejsowych, w tym kilka lokalnych do polskich miast. Na lotnisko dotrzeć można autobusową komunikacją miejską z Gdańska i Gdyni.

Komunikacja miejska

Po Gdańsku kursują pojazdy obsługiwane m.in. przez ZTM Gdańsk. W tym przypadku to 75 linii autobusowych (w tym 11 nocnych) i 12 linii tramwajowych. Do okolicznych miejscowości dotrzeć można także autobusami prywatnych przewoźników.

Dużą rolę w komunikacji Gdańska odgrywa Szybka Kolej Miejska, która przebiega przez następujące miejscowości: Tczew, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Reda, Wejherów, Słupsk. Kolejka kursuje często, w godzinach szczytu nawet co kilka minut.

W miesiącach wakacyjnych możliwe jest także skorzystanie z tramwaju wodnego pływającego między Gdańskiem, Sopotem i Helem.

Atrakcje turystyczne

Gdańsk to jedno z najstarszych polskich miast, którego historia sięga ponad tysiąca lat. Na uwagę zasługuje wiele miejsc i budowli, w tym Starówka Gdańska, która ucierpiała w czasie II wojny światowej, ale została pięknie odbudowana, a także zabytki Głównego Miasta – kamienice, Bazylika Mariacka, Kościół św. Jana, Ratusz czy Długi Targ.

Najstarsza część miast to także 9 bram miejskich i 5 baszt. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się również Dwór Artusa (dzisiaj to oddział muzeum miejskiego), Fontanna Neptuna czy Plac Dominikański.

W Gdańsku działa wiele ważnych ośrodków kulturalnych, z których wymienić można np. Teatr Wybrzeże, Centralne Muzeum Morskie czy Muzeum Historii Miasta Gdańska. Najnowszym symbolem miasta jest jeden ze stadionów Euro 2012, czyli PGE Arena Gdańsk.

Wyznaczanie trasy