Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Lublina

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego. Leży nad rzeką Bystrzycą, 170 km od Warszawy, niedaleko granicy z Ukrainą (95 km od Dorohuska, 140 km od Hrebennego). Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przebiegają przez nie międzynarodowe drogi E373 z Piotrkowa Trybunalskiego do Dorohuska i E372 z Warszawy do Kijowa oraz linia kolejowa Warszawa – Kijów. Lublin jest również ważnym ośrodkiem naukowym. Znajdują się tu cztery uniwersytety: im. Marii Skłodowskiej – Curie, Medyczny, Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Politechnika. W odległości 10 km od centrum Lublina znajduje się międzynarodowe lotnisko Lublin – Świdnik.

Podział administracyjny

Lublin jest podzielony na 27 dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Abramowice, Bronowice, Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Dziesiąta, Felin, Głusk,  Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Kośminek, Ponikwoda, Rury, Sławin, Sławinek, Szerokie, Tatary, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią, Zemborzyce.

Transport miejski

Po Lublinie można poruszać się autobusami dziennymi i nocnymi oraz trolejbusami. Linie nocne oznaczone są literą N i numerem.  Bilety można nabyć w automatach umieszczonych w autobusach, automatach stacjonarnych, punktach sprzedaży, kioskach i przez telefon komórkowy. W strefie płatnego parkowania dostępny jest specjalny bilet ważny od poniedziałku do piątku tylko w komunikacji dziennej – ma on cenę niższą od normalnego biletu jednoprzejazdowego. Więcej informacji na temat komunikacji publicznej w Lublinie można znaleźć na stronie: www.mpk.lublin.pl.

Samochodem po Lublinie

Do najbardziej zakorkowanych miejsc w Lublinie należą: al. Warszawska w kierunku al. Racławickich, al. Tysiąclecia w stronę centrum miasta, skrzyżowanie ul. gen. Ducha i al. Solidarności oraz skrzyżowanie al. Andersa z ul. Mełgiweską i Turystyczną.

W Lublinie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08.00 do 17.00 obowiązuje strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona obszar między ulicami Solidarności, Lubomelską, Wieniawską, Lipową, Narutowicza, Bernardyńską, Żmigród, Podwale, pl. Zamkowy i Tysiąclecia. Opłaty można dokonać w parkometrach, przez telefon komórkowy lub wykupując abonament.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec Główny PKP znajduje się w zabytkowym budynku przy pl. Dworcowym 1. Jest to jeden z największych dworców kolejowych w Polsce. Kursują stąd bezpośrednie pociągi do Kijowa, Odessy i Berlina oraz największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Szczecina. Do dworca można dojechać autobusami dziennymi i nocnymi oraz trolejbusem. Przy ul. Gospodarczej 1 znajduje się dworzec Lublin Północ. W 2012 r. przeszedł on modernizację. Zatrzymują się tu szynobusy dojeżdżające do lotniska oraz pociągi osobowe i pospieszne do Zamościa, Chełma, Łukowa i Dęblina. Na dworzec można dotrzeć autobusami komunikacji miejskiej i trolejbusem.
 
Dworzec Główny PKS znajduje się przy al. Tysiąclecia 6. Można do niego dotrzeć autobusami dziennymi i nocnymi. Dworzec obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. do Anglii, Austrii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Gracji na Ukrainę, Litwę, Łotwę i do Skandynawii. Dostępne są bezpośrednie autobusy do Lwowa, Kijowa i Wilna. Dworzec Południowy znajduje się obok Dworca Głównego PKP, przy ul. Gazowej 4. Obsługuje on głównie połączenia lokalne do Świdnika, Biłgoraja i innych mniejszych miast woj. lubelskiego.
 
Zabytki i atrakcje

Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski. Posiada znakomicie zachowaną starówkę, której centrum stanowi Rynek z zabytkowymi kamienicami, Ratuszem i budynkiem dawnego Trybunału Koronnego. W Lublinie zachowały się dwie średniowieczne bramy miejskie: Krakowska i Grodzka. Pod zabudową Starego Miasta przebiega podziemna trasa turystyczna. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Lublina jest renesansowy zamek zachowaną gotycką kaplicą i średniowieczną basztą obronną. Przez długie lata znajdowało się w nim więzienie, najpierw carskie, potem hitlerowskie, a następnie więzienie karno - śledcze UB. Dziś w zamku mieści się muzeum. W lublinie znajdują się ponadto pałac Czartoryskich i pałac Lubomirskich. Do najważniejszych zabytków sakralnych miasta należą: archikatedra, zespoły klasztorne jezuitów, kapucynów, karmelitów i karmelitanek, cerkiew, bożnica i dwa cmentarze żydowskie. Na obrzeżach Lublina znajduje się jeden z największych niemieckich obozów koncentracyjnych KL Majdanek.

Wyznaczanie trasy