Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego we Francji

Do poruszania się francuskimi drogami uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kategoria B umożliwia prowadzenie pojazdu do 3,5 tony oraz przewożenia przyczepy do 750 kg. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Kierowcy muszą dodatkowo pamiętać o dowodzie rejestracyjnym i ubezpieczeniu OC.

Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte z przodu oraz z tyłu pojazdu, o ile zostały tam zainstalowane. Kierowca ponosi odpowiedzialność za przewóz wszystkich pasażerów do 18 roku życia. Dzieci do 3-4 lat muszą być przewożone w foteliku, a dzieci do 10 lat – w foteliku lub na specjalnym siedzisku. Starsze dzieci muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa dopasowane do ich wzrostu.

W pojeździe należy obowiązkowo posiadać trójkąt ostrzegawczy, zabezpieczenia antywłamaniowe, komplet zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową oraz alkomat (przepis obowiązuje od 2012 roku). Posiadanie wyposażonej apteczki jest zalecane. Włączone światła mijania obowiązują po zmroku oraz przy złych warunkach atmosferycznych, chociaż ich stosowanie zalecane jest przez całą dobę w terenie zabudowanym i niezabudowanym.

Ograniczenia prędkości obowiązujące we Francji: w terenie niezabudowanym do 50 km/h, w terenie niezabudowanym – w zależności od typu drogi. Na autostradach maksymalnie 130 km/h, na drogach ekspresowych – do 110 km/h, a na pozostałych drogach – do 90 km/h.

Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy samochodu osobowego to 0,5 promila. Kierujący autobusami oraz innymi pojazdami transportu zorganizowanego – 0,2 promila. Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy jest dopuszczalne jedynie za pomocą zestawu głośnomówiącego. Uwaga – w takiej sytuacji i tak możemy liczyć się z karą, jeśli udowodnione zostanie, że rozmowa przyczyniła się do kolizji drogowej.

Kwoty mandatów za przykładowe wykroczenia drogowe: za brak zapiętych pasów musimy liczyć się z mandatem do równowartości 700 zł, za rozmowę przez telefon komórkowy w czasie jazdy – do 150 zł, znaczne przekroczenie prędkości – nawet do 7000 zł, podobna kwota przy braku ważnego ubezpieczenia pojazdu. W przypadku powtórnego złamania prawa – mandat wzrasta o kolejne 100 procent.

Za znaczne przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu w organizmie kierowcy przewidziane są najbardziej surowe kary – możliwy jest mandat nawet do równowartości 20 000 zł, odebranie prawa jazdy na 3-5 lat, do 2 lat pozbawienia wolności oraz konfiskata pojazdu.

Popularne miasta: