Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Białegostoku

Informacje ogólne i położenie

Białystok to miasto w północno-wschodniej Polsce, położone w województwie podlaskim (jego stolica), nad rzeką Białą. Podzielone jest na 28 osiedli. Miasto zamieszkuje ok. 295 tysięcy ludzi. To ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy, naukowy i kulturalny województwa.

Podróż samochodem

Do Białegostoku z południa i centralnej części Polski prowadzi droga ekspresowa S8 (będąca częścią trasy europejskiej E67, łączącej Europę Środkową ze Skandynawią). Trasa ta od zachodu łączy się z autostradą A2.

Przez miasto przebiega także droga krajowa nr 19, prowadząca do granicy z Białorusią w Kuźnicy oraz droga krajowa nr 65 do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach-Bierestowicy. Białystok jest więc dobrze skomunikowany pod względem drogowym z większością polskich miast oraz wschodnią częścią Europy.

W centrum miasta obowiązuje strefa płatnego parkowania. Obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Postój przez jedną godzinę to koszt od 1,20 do 2,40 zł.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 8. To siedziba przewoźnika PKS Białystok. Obsługuje połączenia m.in. z Warszawą, Zakopanem, Suwałkami, Gdańskiem czy Szczecinem, a także wiele kursów lokalnych. Stacjonują tu także prywatni przewoźnicy. Do dworca dojechać można autobusami 19, 20, 22, 23, 27 i 100.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy mieści się przy ulicy Kolejowej. Przebiega przez niego linia o znaczeniu europejskim Warszawa-Olsztyn. Miasto jest skomunikowane m.in. bezpośrednimi połączeniami z Warszawą, Olsztynem, Gdańskiem, Poznaniem, a także lokalnie z Suwałkami, Ełkiem, Kuźnicą czy Łapami. Do dworca dojechać można autobusami 1, 2, 4, 10, 11, 18, 21, 103.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewniają jedynie autobusy miejskie. W sumie to ok. 40 linii, w tym 30 dziennych (oznaczone numeracją 1-28), kilka nocnych (oznaczone N) oraz podmiejskie (numeracja rozpoczynająca się od 100). W pierwszej strefie (miasto) obowiązują bilety w cenie – 2,80 zł – normalny, 1,40 zł – ulgowy.

Atrakcje turystyczne

Białystok to przede wszystkim zabytki architektury – Katedra Białostocka, liczne pozostałe świątynie, pałace (Lubomirskich i Branickich) czy ratusz z XVIII wieku. W mieście znajdują się również opera i filharmonia, teatry, galerie, muzea (w tym Muz. Historyczne, Muz. Wsi czy Muz. Podlaskie). Mieszkańcy i turyści chętnie wypoczywają w zielonym parku miejskim Planty.

Wyznaczanie trasy