Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Francję

Francuskie drogi należą do najnowocześniejszych w Europie. Sieć autostrad liczy ponad 10 tysięcy kilometrów. Podróżowanie po Francji samochodem jest więc bardzo wygodne i bezpieczne, ale wiąże się z dodatkowymi opłatami, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na koszty podróży. Płatne są nie tylko poszczególne odcinki autostrad, ale także przejazd niektórymi mostami, wiaduktami i tunelami. W pierwszym przypadku ceny dochodzą nawet do 170 zł za najdłuższe trasy. Za skorzystanie z tuneli i mostów musimy liczyć się z opłatą do 120 zł (np. w przypadku tunelu Frejus łączącego Francję i Włochy).

Jeśli dotarliśmy do Francji innym środkiem transportu, możemy wypożyczyć samochód. Wiąże się to jednak z ograniczeniami i dodatkowymi kosztami. Najważniejszym ograniczeniem jest wiek osoby wypożyczającej – minimum 20 lat oraz jej staż jako kierowcy – minimum rok. Do ceny wynajmu (kilkadziesiąt euro za dobę) należy doliczyć obowiązkowe ubezpieczenie.

Najtańszą i najmocniej rozwiniętą gałęzią transportu zorganizowanego we Francji są autobusy. Możemy skorzystać z lokalnych linii oraz przewoźników oferujących przewozy w nawet najbardziej oddalone regiony kraju. Większość autobusów to nowoczesne pojazdy, dzięki czemu komfort jazdy jest dobry. Dodatkową zaletą są ceny – średnio kilka euro za 100 km. Na trasach lokalnych (z miasta do miasta oddalonego do kilkudziesięciu kilometrów) siatka połączeń jest bardzo bogata, więc podróży nie trzeba planować z dużym wyprzedzeniem. Jeśli planujemy dłuższy przejazd, wtedy warto wcześniej zarezerwować bilety (bywają wtedy jeszcze tańsze) i sprawdzić dogodne terminy odjazdu.

Autobusy mają jednak zasadniczą wadę – poruszają się znacznie wolniej, niż francuskie pociągi. Na najdłuższych trasach kolej sprawdza się zdecydowanie najlepiej, głównie za sprawą TGV, czyli kolei szybkich prędkości. Kursują one ze średnią prędkością 300-350 km/h, choć bywają jeszcze szybsze. Połączenia takie polecane są długich i popularnych trasach – z Paryża do Nicei, Bordeaux czy Lyonu. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze – średnio 15-20 euro za 100 kilometrów. Bilety warto kupować z dużym wyprzedzeniem – w sprzyjających okolicznościach możemy zaoszczędzić 1/3 lub nawet połowę ceny biletu.

Turyści z zasobniejszym portfelem mogą postawić na lokalny transport lotniczy. W ten sposób możemy dotrzeć do większości dużych miast. Największe lotniska działają w Paryżu, Lyonie, Bordeaux, Marsylii, Lille, Tuluzie czy Nicei. To jednak najdroższa forma transportu. Nawet za przeloty międzymiastowe trzeba zapłacić równowartość kilkuset złotych. Warto się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie kolej, która jest tańsza, a dzięki TGV niewiele wolniejsza.

Wyjątkową formą podróżowania we Francji jest bardzo rozwinięty „covoiturage”, czyli prywatny transport. Kierowcy udający się w konkretnym kierunku oferują wolne miejsca w swoim samochodzie. Średnio za kilkanaście euro, choć wszystko zależy od długości trasy. Ofert tego typu należy szukać w internecie.

Popularne miasta: