Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Francja – zabytki i atrakcje

Rozmaitość atrakcji, jakimi Francja przyciąga turystów z całego świata pozostaje tak wielka, iż właściwie trudno mówić o lepszym lub gorszym okresie na przyjazd – latem możemy spędzić niezapomniane wakacje na jednej z bajecznych plaż Lazurowego Wybrzeża, zimą (i nie tylko) poszusować na świetnie przygotowanych alpejskich stokach, zaś wiosna i jesień zapraszają do zwiedzania zabytków, galerii i innych pomników kultury, jakimi kraj nad Sekwaną usiany jest wyjątkowo gęsto.
 
Zabytki, ciekawe miejsca
Przygody z francuską kulturą nie sposób rozpocząć bez znajomości Paryża, uważanego po dziś dzień za mekkę literatów, muzyków, czy kreatorów mody z całego świata. Punktem obowiązkowym zwiedzania jest tu oczywiście Wieża Eiffla, z której wierzchołka podziwiać możemy zjawiskową panoramę niekończącego się miasta z jego licznymi parkami, pałacykami, przestrzennymi alejami, czy zabytkowymi mostami, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Most Aleksandra III. Obok widowiskowych przykładów nowszej architektury znajdziemy tu również wiele perełek z czasów monarchii, w tym głównie piękne kościoły, jak słynna katedra Notre Dame, czy usytuowana na malowniczym wzgórzu bazylika Sacré-Coeur. Prawdziwą ucztą dla wielbicieli sztuk plastycznych będzie natomiast szlak wiodący przez sale licznych galerii i muzeów – w samym Luwrze warto zatrzymać się na cały dzień, a ciekawe eksponaty znajdziemy również m.in. w Centrum Pompidou, Muzeum d’Orsay, czy Muzeum de l'Orangerie; pasjonaci nie odmówią sobie także wycieczki do Giverny (ok. 100 km od Paryża), gdzie zwiedzić można dom Claude’a Moneta z uwiecznionym na wielu dziełach artysty ogrodem.
 
Do największych atrakcji turystycznych Francji należy także Dolina Loary usiana ponad 300 zamkami powstałymi głównie w okresie średniowiecza i renesansu, wyrastającymi nierzadko wprost z płycizny rzeki lub rozciągającymi się pomiędzy jej brzegami (jak choćby zjawiskowy Zamek Chenonceau). Pozostając w temacie najpiękniejszych rezydencji nie sposób nie wspomnieć również o Pałacu w Wersalu i jego wspaniałych ogrodach, cały kompleks pozostaje bowiem po dziś dzień symbolem najwspanialszych osiągnięć barokowej architektury.
 
Z pierwszej wyprawy do Francji najmłodsi turyści zapamiętają jednak najlepiej kompleks zupełnie współczesny, acz stworzony z podobnym rozmachem – położony w miejscowości Marne-la-Vallée, ok. 30 km od Paryża Disneyland jest jednym z największych parków rozrywki na świecie. 
 
Atrakcje przyrodnicze
W uprzemysłowionej i mocno zindustrializowanej Francji zdecydowanie łatwiej jest znaleźć perły architektury z wszelkich epok (również antyku) niż rezerwaty przyrody, nie oznacza to jednak, iż wielbiciele środowiska naturalnego będą zawiedzeni. Ogromną (dosłownie i w przenośni) atrakcją kraju są rozciągające się u południowo-wschodnich granic Alpy, kuszące nie tylko słynnymi stokami narciarskimi, ale również malowniczymi trasami do pieszych wędrówek i wysokogórskimi szlakami dla najwytrawniejszych zdobywców górskich szczytów. 
 
Wyprawa w południową część masywu okazuje się tym bardziej spektakularna, iż z tutejszych zboczy podziwiać można widok na Morze Śródziemne z Lazurowym Wybrzeżem i jego plażami, rokrocznie uznawanymi za jedne z najpiękniejszych, najczystszych i najbardziej bezpiecznych na świecie. Za przyrodniczą perłę tego regionu możemy uznać Prowansję z kilkoma sporymi rezerwatami przyrody, jak Park Narodowy Camargue, czy Wielki Kanion du Verdon, w dużej mierze udało się również zachować naturalny krajobraz tutejszych wsi i miasteczek z ich polami lawendowymi, gajami owocowymi i dyskretną niską zabudową.
 
Nieodłącznym elementem skojarzeń z francuską przyrodą są również winnice rozciągające się zwykle na ogromnych połaciach ziemi, z dala od miejskiego zgiełku i wysokich zabudowań, stąd też wakacje spędzone w jednym z ośrodków winiarskich są wspaniałą okazją nie tylko do skosztowania najlepszych win na świecie, ale również do wypoczynku w bliskości z naturą. Obok powszechnie znanych miejsc, jak okolice Bordeaux, czy region Szampanii, na podobną formę relaksu możemy liczyć również w miasteczkach skupionych w Dolinie Rodanu oraz w Burgundii – ojczyźnie powszechnie znanego i cenionego przez koneserów trunku. 
Popularne miasta: