Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Irlandii

W ostatnich latach Irlandia to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kierunków dla Polaków. W kraju tym osiedliło się między 100 a nawet 150 tysięcy naszych rodaków. W okresie wakacyjnym i świątecznym irlandzkie lotniska przeżywają oblężenie pasażerami wybierającymi się odwiedzinami do kraju nad Wisłą.

Irlandia leży w Europie Zachodniej, tuż obok wielkiej Brytanii, którą oddziela Kanał Św. Jerzego i zajmuje znaczą część wyspy o tej samej nazwie. Wyjątkiem jest północna część, w której powstało państwo nazwane Irlandią Północną. Irlandczycy słyną z zamiłowania do biesiad przy kuflu piwa Guinness  lub szklaneczce lokalnego whisky. Słuchają przy tym irlandzkiej muzyki i chętnie zawierają nowe znajomości. To jeden ze sposobów na przetrwanie wyjątkowo nieprzewidywalnej pogody, która zazwyczaj nie rozpieszcza – czarne chmury i spora ilość opadów to niemal codzienność.

Cała wyspa zasługuje na uwagę, zwłaszcza ze względu na walory przyrodnicze (słynne zielone pagórki) i architektoniczne – Dublin, Cork, Galway czy Limerick to największe i najciekawsze miasta w Irlandii.

Podróż samolotem

Ze względu na sporą odległość (ponad 2 tysiące kilometrów w linii prostej) i położenie na wyspie, do Irlandii najlepiej dostać się transportem lotniczym. Ze względu na sporą popularność tego odcinka, linie lotnicze oferują coraz więcej połączeń, a ceny wyraźnie spadły.

Z Warszawy do Dublina dostaniemy się dzięki przewoźnikom takim jak Ryanair, Wizz Air, Aer Lingus, SAS czy British Airways. Większość lotów wymaga przesiadki w Londynie i trwa ok. 4 godzin (nie licząc czasu oczekiwania między lotami). Bilet w jedną stronę to średnio od 250 do nawet 800 zł. Warto zarezerwować go wcześniej – tanie linie często oferują bilety w jeszcze niższych cenach.

Do najważniejszych lotnisk w Irlandii zaliczamy: Dublin, Cork, Shannon, Kerry, Galway czy Waterford.

Podróż samochodem

Ta forma transportu zalecana jest wyłącznie osobom, które wybierają się do Irlandii na stałe i chcą zabrać ze sobą samochód. Dla turystów będzie to podróż zdecydowanie zbyt długa i droga. Przede wszystkim wymaga przejechania sporej części Europy i dotarcia do Francji.

We Francji należy skorzystać z promu, który łączy Dunkierkę z brytyjskim Dover. Cena za przejazd samochodem osobowym to średnio równowartość 300-500 zł. Jednak to nie koniec przepraw, bo promu wymaga także droga z Wielkiej Brytanii do Irlandii. Koszt promu z Holyhead do Dublina to nawet 700-900 zł za samochód. Poruszanie się bo samej Wielkiej Brytanii nie powinno sprawiać problemów – sieć autostrad to ponad 3200 km dróg, w większości bezpłatnych.

Transport w Irlandii

Po Irlandii podróżować można transportem zorganizowanym. Połączeniami kolejowymi zarządza firma Irish Rail. Pociągi są najszybszym sposobem na dotarcie do innych miast, a tabor w większości przypadków jest bardzo nowoczesny. Oferowane są połączenia lokalne oraz międzymiastowe (także z Irlandią Północną). Nie jest to jednak oferta tania – średni koszt za 100 km to 30-35 euro.

Rozwinięty jest także transport autobusowy. Autokary potrzebują więcej czasu, niż kolej, by przebyć daną trasę, ale jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Średni koszt 100 km to 10-15 euro. Zaleca się równoczesny zakup biletu powrotnego – opcja znacznie tańsza, niż dwa pojedyncze bilety.

Co warto zobaczyć?

Irlandia ma sporo do zaoferowania turystom. W kraju znajdziemy wiele zabytków i atrakcji bardziej nowoczesnych. W stolicy, Dublinie, warto odwiedzić np. Guiness Storehouse w ciekawy sposób  prezentujący najpopularniejszy irlandzki trunek, ogród zoologiczny, Galerię Narodową z największymi dziełami irlandzkiej i europejskiej sztuki, Trinity College – możliwość zobaczenia bogato ilustrowanego manuskryptu ewangelii czy Narodowy Ogród Botaniczny, gdzie można odpocząć na 20 hektarach zieleni.

Wielką atrakcją są Klify Moher, czyli klifowe wybrzeże Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części kraju. Łączna długość to aż 8 km, a w najwyższym punkcie klify osiągają wysokość ponad 200 metrów. Sporą popularnością cieszy się także Fota Wildlife Park na wyspie Fota, gdzie turyści mogą spacerować pośród wielu gatunków zwierząt i ptaków.

Irlandia to także piękna i zabytkowa architektura takich miast jak Cork, Kilkenny czy Drogheda. To również niezliczone puby w mniejszych i większych miejscowościach, gdzie kwitnie życie towarzyskie, a tradycyjne piwo leje się strumieniami.

Wyznaczanie trasy