Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bydgoszczy

Informacje ogólne i położenie

Bydgoszcz leży na Kujawach w północnej części Polski. Miasto położone jest nad rzeką Brdą i Wisłą.

Podział administracyjny

Bydgoskie składa się z dzielnicy Dolny Taras i Górny Taras, Fordonu, Północnego Pasa Rekreacyjnego Bydgoszczy, południowo-wschodnia dzielnica obejmująca osiedla mieszkaniowe oraz zachodnich osiedli z zabudową willową.

Komunikacja miejska

W mieście korzystać można z połączeń tramwajowych oraz autobusowych dziennych i nocnych. Kupić można bilety okresowe, jednorazowe oraz czasowe.

Kolej i dworce

Na terenie Bydgoszczy znajdują się cztery pasażerskie stacje kolejowe - Bydgoszcz Główna, Bydgoszcz Fordon, Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Wschód oraz dziewięć przystanków kolejowych.  

Przez Bydgoszcz przebiega magistrala kolejowa łącząca Trójmiasto ze Śląskiem oraz linia łącząca Bydgoszcz z Warszawą.

Informacje dla kierowców

Dość duży obszar miasta – po obu stronach Brdy – objęty jest strefą płatnego parkowania. Opłat można dokonywać w parkomacie lub za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Transport lotniczy

W Bydgoszczy znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego. Lotnisko zlokalizowane jest na osiedlu Szwederowo, w południowo-zachodniej części miasta. Port obsługuje połączenia krajowe, czarterowe oraz połączenia tanich linii lotniczych do kilku krajów europejskich.

Atrakcje turystyczne

Najważniejsze zabytki Bydgoszczy to: Pałac Lloyda, spichrze, kamienice nad Brdą, budynek Poczty Głównej, Katedra św. Marcina i Mikołaja, Bazylika mniejsza św. Wincentego à Paulo,  Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, młyny Rothera, budynek dawnej Garbarni Buchholza, Stary Kanał Bydgoski, Śluza Miejska.

W Bydgoszczy znajduje się największy park o charakterze miejskim w Polsce. Na terenie paku znajduje się m.in. Ogród Botaniczny, Ogród Fauny Polskiej, ośrodek rekreacji konnej, kilka ekologicznych ścieżek dydaktycznych i szlaków turystycznych, kolejka kołowa, korty tenisowe, boiska, skatepark, Centrum Wystawienniczo – Targowe.

Okolice Bydgoszczy są ciekawe przyrodniczo i krajobrazowo, a Brda znana jest ze spływów kajakowych i rejsów barkami.
Warto odwiedzić Muzeum Okręgowe, Muzeum Farmacji, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Fotografii, Muzeum Wolności i Solidarności oraz Muzeum dyplomacji i Uchodźtwa Polskiego.

Chętnie odwiedzanym przez turystów zakątkiem Bydgoszczy jest Wyspa Młyńska, malowniczo położona wyspa rzeczna. Obok niej znajduje się tzw. Bydgoska Wenecja – kamienice usytuowane bezpośrednio nad rzeką Młynówką.

Wyznaczanie trasy