Mapa Poznania
Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego i jednym z najstarszych miast w Polsce. Leży w zachodniej części Polski, nad rzeką Wartą, ok. 300 km na zachód od Warszawy. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i kulturalnym. Międzynarodowe Targi Poznańskie są najstarszym i największym organizatorem imprez targowych w kraju i jednym z największych w Europie Środkowej. W Poznaniu znajduje się kilka uczelni wyższych, m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika i Uniwersytet Medyczny. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przebiega tędy autostrada A2, droga ekspresowa S11, drogi krajowe nr 92 i 11 i kilka dróg wojewódzkich. W Poznaniu krzyżuje się 8 linii kolejowych krajowych i międzynarodowych. Poznań posiada własne lotnisko, zlokalizowane 7 km od centrum miasta, obsługujące połączenia krajowe i międzynarodowe.
Podział administracyjny
Poznań jest podzielony na 42 osiedla posiadające własny samorząd. Do 1990 r. miasto było podzielone na 5 dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto i Wilda. Podział ten jest nadal w potocznym użyciu. Stosują go również niektóre urzędy w celu usprawnienia zarządzania miastem.
Transport miejski
Po Poznaniu można poruszać się tramwajami i autobusami dziennymi i nocnymi. Numery autobusów nocnych zaczynają się od cyfry 200. Nocna linia tramwajowa oznaczona jest literą „N” i numerem. Na lotnisko kursuje specjalny autobus oznaczony literą „L”. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na 3 strefy: A, B i C. Strefa A obejmuje granice administracyjne Poznania. Strefy B i C obejmują miasta i gminy sąsiadujące. W tramwajach obowiązują bilety czasowe, pozwalające na przesiadkę bez konieczności ponownego kasowania biletu. Dostępne są bilety na 15, 30, 60 i 120 minut. W autobusach bilety 30 – minutowe są ważne na cały przejazd daną linią. Jeżeli po zakończeniu przejazdu nie upłynął czas na jaki bilet został kupiony może on być używany dalej, jako czasowy. Bilety można kupić w kioskach, punktach sprzedaży, automatach stacjonarnych, automatach umieszczonych w pojazdach. U kierowcy bilet można nabyć jedynie w autobusach nocnych.
Samochodem po Poznaniu
W poznaniu obowiązuje strefa płatnego parkowania. Jest ona podzielona na 3 podstrefy: A – czerwoną, B – żółtą i C – zieloną. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 18 i w soboty od 8 – 14. Zapłacić można w parkometrach lub przez telefon komórkowy. Wokół strefy znajdują się parkingi buforowe, na których można zostawić samochód. Dokładną mapę strefy można znaleźć na stronie: www.zdm.poznan.pl.
Dworce kolejowe i autobusowe
Poznań jest jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce. Przez miasto przebiegają linie kolejowe w kierunku Warszawy, Wrocławia, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego, Gniezna, Szczecina oraz międzynarodowe linie do Berlina, Amsterdamu, Paryża i Moskwy. Dworzec Główny PKP znajduje się przy ul. Dworcowej. Do dworca można się dostać autobusami dziennymi i nocnymi oraz tramwajem. Dworzec Główny PKP obsługuje połączenia regionalne, krajowe i międzynarodowe. Obecnie trwa budowa nowego dworca, w którym ma się mieścić dworzec kolejowy i autobusowy oraz galeria handlowa, hotel, parkingi i biura. Cześć budynku została oddana do użytku. Zakończenie inwestycji jest planowane na drugą połowę 2013 r.
Obok Dworca głównego znajduje się zabytkowy budynek Dworca Letniego. Jest on użytkowany przez Koleje Wielkopolskie, obsługujące przewozy regionalne.
Dworzec PKS znajduje się przy ul. Stanisława Matyi 1. Można do niego dotrzeć autobusami dziennymi i nocnymi lub tramwajem. Obsługuje połączenia krajowe do wszystkich ważniejszych miast Polski oraz linie międzynarodowe. Po zakończeniu budowy nowego dworca Poznań Główny planowane jest jego przeniesienia na ul. Dworcową 1.
Zabytki i atrakcje
Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski, na którym znajduje się katedra św. Apostołów Piotra i Pawła. Tradycja głosi, że jest to miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Na Ostrowie Tumskim znajduje się też niewielki kościółek Najświętszej Marii Panny, wzniesiony na miejscu palatium Mieszka I oraz rezerwat archeologiczny Genius Loci. Na poznańskim rynku znajduje się słynny ratusz z trykającymi się koziołkami oraz zabytkowy budynek wagi miejskiej, odwach i domki budnicze – kamieniczki należące do mniej zamożnych kupców. Ponad Rynkiem wznosi się Zamek Królewski – najstarsza zachowana rezydencja królewska w Polsce. Atrakcją są również forty Twierdzy Poznań, wybudowanej w XIX w. przez Niemców. Z 15 zachowanych obiektów do zwiedzania udostępniono trzy forty. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: Kolegiata Poznańska, kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami i kościół św. Wojciecha. Koniecznie trzeba zobaczyć Dzielnicę Cesarską, zbudowaną w XIX w. przez Niemców na miejscu obwarowań Twierdzy Poznań. W Dzielnicy Cesarskiej znajduje się m.in. Opera, Zamek Cesarski i Park Wieniawskiego. Warto zajrzeć również do poznańskiego ZOO. Koło Jeziora Maltańskiego znajduje się całoroczny stok narciarski, ścieżki piesze i rowerowe, tor wyścigowy i baseny z wodą termalną.