Przewodnik po Francji
Podstawowe informacje
Francja jest jednym z najważniejszych państw na mapie współczesnej Europy – krótko po zakończeniu II wojny światowej stała się członkiem-założycielem ONZ, a pod koniec XX wieku weszła w skład koalicji formującej przyszłą Unię Europejską, w ramach której jest krajem o największej powierzchni. Na czele Republiki Francuskiej stoi prezydent, zaś władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament – oba organy posiadają konstytucyjną misję strzeżenia ideałów znanych z Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Od dziesięcioleci Francja jest zaliczana do ścisłej światowej czołówki państw o najszybszym rozwoju gospodarczym i oferujących swym obywatelom najbardziej komfortowe warunki życia.
Położenie
W skład Republiki Francuskiej wchodzi tzw. część metropolitalna, leżąca na kontynencie europejskim, oraz terytoria zamorskie rozsypane w innych częściach świata. Francja metropolitalna graniczy na południu z Hiszpanią i Andorą, na wschodzie z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią i Włochami (na południowym wschodzie), zaś na północy przez Morze Północne z Wielką Brytanią, do której od 1994 roku można przedostać się tzw. Eurotunelem biegnącym pod Kanałem La Manche. Wschodnie wybrzeże kraju, nazywane Atlantyckim, oblewają wody Zatoki Biskajskiej, zaś słynne Lazurowe Wybrzeże znajduje się nad Morzem Śródziemnym.
Do tzw. departamentów zamorskich należą wyspy wchodzące w skład Małych Antyli – archipelagu rozsypanego w Ameryce Środkowej: Gwadelupa i Martynika, jak również położona w północnej części Ameryki Południowej Gujana Francuska oraz znajdujące się na Oceanie Indyjskim wyspy Reunion i Majotta. Zależne od Francji pozostają liczne wspólnoty zamorskie (m.in. wyspy Polinezji Francuskiej, czy Nowej Kaledonii) oraz tzw. Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne znajdujące się w południowej części Oceanu Indyjskiego.
Ludność, największe miasta
Terytoria Francji zamieszkuje obecnie blisko 66 mln ludzi, z czego olbrzymią większość (ponad 63 mln) stanowią mieszkańcy części metropolitalnej. Największym i najgęściej zaludnionym miastem kraju jest Paryż z liczbą mieszkańców zbliżającą się do 2,5 mln i przekraczającą 12 mln na terenie całej aglomeracji. Żadne inne francuskie miasto nie przekroczyło 1 mln mieszkańców, ale w najbliższych latach prawdopodobnie dokona tego Marsylia, stanowiąca centrum drugiej co do wielkości aglomeracji kraju z niemal dwumilionowym zaludnieniem. Trzecim co do wielkości i jednocześnie najstarszym miastem Francji jest Lyon, a do aglomeracji zamieszkiwanych przez ponad milion mieszkańców należą także Lille, Tuluza, Bordeaux i Nicea.
Transport
Francja posiada świetnie rozbudowaną sieć autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości ok. 12 tys. km, najsilniej zagęszczoną wokół aglomeracji miejskiej Paryża; łatwość przemieszczania się tymi drogami z każdego zakątka kraju powoduje, iż jest to najchętniej wybierany sposób transportu. Mniejszą rolę odgrywają połączenia kolejowe, warto jednak wspomnieć, iż Paryż skomunikowany jest z innymi dużymi miastami za pomocą linii dużych prędkości, na których pociągi przemieszczają się z szybkością 300 km/h. Dosyć spore znaczenie posiada natomiast system żeglowny stanowiący drugą co do skali tego typu sieć w Europie – obejmuje on szlaki prowadzące przez rzeki (m.in. Sekwanę, Rodan, czy Loarę) oraz kanały (przede wszystkim Kanał Południowy).
Jak dostać się z Polski?
Najszybszym i stosunkowo tanim sposobem na podróż do Francji z Polski jest skorzystanie z doskonale rozbudowanej siatki połączeń lotniczych, które znalazły się w ofercie zarówno przewoźników państwowych (Lot i Air France), jak i w tanich liniach (Wizz Air, EasyJet). Najchętniej wybieranymi portami docelowymi są lotniska paryskie (Charles de Gaulle, Orly i Beauvais), do których możemy dostać się z większości portów w Polsce (m.in. Okęcia, Balic, Gdańska, czy Pyrzowic).
Dużo więcej zajmie nam podróż samochodem – od 10 godzin przy trasach do miast położonych na wschodzie Francji, do niemal 30 godzin w przypadku przejazdu na południowy-zachód kraju; przy obliczaniu kosztów podróży musimy też wziąć pod uwagę, iż wszystkie autostrady we Francji są płatne. Transfery lądowe wykupimy u większości międzynarodowych przewoźników autokarowych (np. Eurolines, czy Sindbad).
Atrakcje, turystyka
Paryż od dziesięcioleci stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc nie tylko we Francji, ale i na całym świecie – wielbiciele sztuki ściągają tu do słynnego muzeum w Luwrze i galerii D’Orsay, a wśród licznych dzieł architektury znajdziemy tu takie perły, jak Wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Centrum Pompidu, czy pałac w pobliskim Wersalu. Wspaniałe zabytki są zresztą licznie rozsypane i w innych regionach Francji – wystarczy wspomnieć o Dolinie Loary pyszniącej się ponad trzystoma zamkami położonymi nad najdłuższą z francuskich rzek i jej dopływami; jedną z najpiękniejszych budowli należących do tego zbioru jest Zamek Chenonceau rozciągający się pomiędzy dwoma brzegami rozlewiska.
Jednak nie tylko architekturą Francja stoi – znajdziemy tu również sporo ciekawych miejsc dla koneserów malarstwa (jak choćby dom Claude'a Moneta w Giverny z jego słynnym ogrodem), czy wina – położone na Wybrzeżu Atlantyckim Bordeaux jest przecież najsłynniejszym ośrodkiem winiarskim na świecie. Coś dla siebie znajdą we Francji również najmłodsi podróżnicy – wybudowany w okolicach Paryża Disneyland należy do największych parków rozrywki w całej Europie.