Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kielc

Informacje ogólne i położenie

Kielce to miasto w centralnej części Polski. Położone jest w województwie świętokrzyskim, w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 200 tysięcy ludzi. Nie obowiązuje w nim oficjalny podział na części administracyjne, wyróżnia się wiele dzielnic i osiedli. To ośrodek gospodarczy, turystyczny i wystawienniczy (dzięki rosnącej pozycji Targów Kielce) regionu.

Podróż samochodem

Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjny. Przebiegają przez nie ważne trasy, w tym droga ekspresowa S7 (Gdańsk-Elbląg-Warszawa-Radom-Kielce-Kraków-Chyżne), droga krajowa nr 73 (Wiśniówka-Kielce-Tarnów-Pilzno-Jasło), nr 74 (Sulejów-Kielce-Zamość, do granicy z Ukrainą w Zosinie), a także 5 dróg wojewódzkich.

W centrum Kielc obowiązuje strefa płatnego parkowania. Postój przez jedną godzinę kosztuje 2 zł, a cały dzień (12 godzin) – 12 złotych.

Podróż pociągiem

W Kielcach krzyżują się linie kolejowe do Warszawy, Krakowa i Częstochowy. Najważniejszy dworzec to Kielce, położony pomiędzy ul. Żelazną i Mielczarskiego. W mieście działają również 2 inne stacje i 3 przystanki kolejowe.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy PKS mieści się przy ul. Czarnowskiej. Oferuje połączenia z całą Polską. Odgrywa ważną rolę przede wszystkim na trasach z północy Polski, przez Warszawę, do regionów na południu kraju.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotniska pasażerskie to Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice i Warszawa-Okęcie. W mieście znajduje się lotnisko Kielce-Masłów, ale obsługuje wyłącznie małe samoloty.

Komunikacja miejska

Po mieście poruszać można się 65 liniami autobusowymi, 1 linią nocną oraz 4 podmiejskimi. Swoim zasięgiem obejmują całe Kielce, docierają również do okolicznych miejscowości. To jedyny środek komunikacji miejskiej. Bilet normalny kosztuje 2,40 zł, a ulgowy – 1,20 zł.

Atrakcje turystyczne

Symbolem Kielc jest m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Świętokrzyskie, Rynek z malowniczymi kamienicami, a także ulica Sienkiewicza – reprezentacyjny deptak miejski. Turyści chętnie odwiedzają również liczne zabytkowe budynki sakralne, 5 rezerwatów przyrody, teatry i muzea.

Wyznaczanie trasy