Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki we Francji

Warunki zatrudnienia Polaków
Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej restrykcyjne zasady zatrudnienia na terenie Francji ulegały stopniowej liberalizacji aż do całkowitego zniesienia pozwolenia na pracę w roku 2008. Obecnie jedynymi obostrzeniami obowiązującymi pracowników z Polski są wymogi narzucane przez konkretnego pracodawcę, najczęściej związane z koniecznością posiadania francuskiego numeru podatkowego i posługiwania się językiem francuskim – na tutejszym rynku jest to podstawą do ubiegania się o jakiekolwiek stanowisko, nawet jeśli interesująca nas firma ma charakter międzynarodowy.
 
Gdzie szukać ofert, pomocy? 
Osoby bezrobotne mogą liczyć we Francji na wsparcie państwowej instytucji o profilu podobnym do rodzimego Biura Pośrednictwa Pracy – tzw. ANPE (Agence Nationale Pour l'Emploi) pośredniczy głównie w zatrudnieniu pracowników dla sektora publicznego oraz na stanowiska w branżach stale narażonych na brak personelu, jak budownictwo, hotelarstwo, czy gastronomia. Informacji na temat bieżącego zapotrzebowania rynku możemy szukać również za pośrednictwem Francuskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce, zaś konkretne oferty z listą wymagań i szczegółowym opisem stanowiska możemy przeglądać zdalnie za pośrednictwem komercyjnych portali o globalnym zasięgu, jak linkedin.com, czy taleo.com. 
 
Jakie stanowiska poszukiwane? 
Francuskie regulacje prawne dotyczące rynku pracy określają listę zawodów, dla których nie obowiązuje ustawowy obowiązek pierwszeństwa dla obywateli tego kraju – najważniejszym z takich sektorów jest budownictwo, gdzie rąk do pracy chętnie poszukuje się wśród pracowników z Europy Wschodniej, toteż najwięcej ofert na międzynarodowych portalach znajdą dla siebie robotnicy, stoczniowcy, metalurgowie, czy mechanicy. Każdego roku we Francji pojawia się również ogromne zapotrzebowanie na pracowników sezonowych – wśród tego typu ofert najwięcej dotyczy zatrudnienia przy zbiorach owoców i warzyw, zaś na południu kraju w okresie letnim otwiera się sporo stanowisk w hotelarstwie i gastronomii. Osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i potrafiący wykazać się bardzo dobrą znajomością języka francuskiego mogą również liczyć na oferty z sektora bankowości, finansów i ubezpieczeń.
 
Ile można zarobić?
1 stycznia 2014 roku płacę minimalną określono na poziomie nieco ponad 9.50 EUR brutto; od tej kwoty pracodawca odprowadza składki ubezpieczeniowe, zaś podatki muszą zostać uregulowane bezpośrednio przez pracownika. Dla osób zatrudnionych na kontrakcie, posiadających 35-godzinny tydzień pracy, oznacza to zarobki na poziomie minimum 1,445 EUR miesięcznie, czyli nieco ponad 1,100 EUR netto – jest to stawka proponowana najczęściej pracownikom sezonowym. Rzemieślnicy (budowlańcy, stolarze, monterzy) mogą liczyć na wynagrodzenie od 1,600 do 2,500 EUR, w zależności od swoich kwalifikacji i rodzaju wykonywanej pracy. Podobnie jest także w przypadku osób opiekujących się osobami starszymi – na spore wynagrodzenie (przekraczające 2,000 EUR) mogą liczyć przede wszystkim wykwalifikowani pielęgniarze. 
 
Wyższe zarobki czekają na pracowników biurowych, głównie tych z sektora finansowego – miesięczne wynagrodzenie zwykle rozpoczyna się tu zwykle od 2,200 EUR.
 
Popularne miasta: