Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Katowic

Informacje ogólne i położenie

Katowice to miasto położone w województwie śląskim, historycznie na Górnym Śląsku, na obszarze Wyżyny Katowickiej. To 10. polskie miasto pod względem ludności – zamieszkiwane są przez niemal 310 tysięcy osób.

Miasto graniczy z Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi, Czeladzią, Sosnowcem, Mysłowicami, Lędzinami, Tychami, Mikołowem i Rudą Śląską. To ważny ośrodek gospodarczy, a także kulturalny południa Polski – mieszczą się tu kopalne i inne duże zakłady przemysłowe, a także 20 uczelni wyższych, liczne muzea, galerie, kina, teatry czy Filharmonia Śląska.

Katowice podzielone są na 5 zespołów dzielnic, w których skład wchodzą 22 dzielnice.  To zespół dzielnic śródmiejskich, północnych, zachodnich, wschodnich i południowych.

Podróż samochodem

W Katowicach krzyżuje się wiele drogowych szlaków komunikacyjnych – trasy europejskie E40, E75 i E462, autostrada A4, drogi krajowe nr 79, 81 i 86. W pobliżu znajduje się także autostrada A1 i drogi ekspresowe S1 oraz S86.

Bardzo istotną drogą aglomeracji śląskiej jest Drogowa Trasa Średnicowa łącząca Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze i Gliwice.

W mieście funkcjonuje strefa płatnego parkowania, która obejmuje niemal całe ścisłe centrum. Z opłatami wiąże się postój w tym rejonie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.30.

Podróż pociągiem

Katowice są jednym z największych węzłów komunikacyjnych w kraju. Główny dworzec kolejowy to stacja Katowice. Przybywają do niej wszystkie kategorie pociągów, w tym EuroCity czy Intercity. W ten sposób miasto jest skomunikowane nie tylko z innymi polskimi metropoliami, ale także Czechami, Słowacją, Węgrami, Austrią i Niemcami. Łącznie w mieście działa 8 stacji i przystanków kolejowych.

Podróż autobusem

Główny dworzec autobusowy w Katowicach mieści się przy ul. Piotra Skargi. Posiada połączenie z wszystkimi dużymi polskimi miastami, a także popularnymi kierunkami turystycznymi – Zakopanem, Wisłą, Ustką, Polańczykiem czy Krynicą-Zdrojem.

Podróż samolotem

Lotnisko pasażerskie nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Od centrum Katowic do lotniska Katowice-Pyrzowice jest około 30 kilometrów odległości. Port lotniczy obsługuje około 30 stałych połączeń rejsowych. Działają na nim tacy przewoźnicy jak EuroLOT, LOT, Lufthansa czy Wizz Air. Z centrum miasta można dotrzeć do niego bezpośrednimi połączeniami autobusowymi.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystycznym symbolem Katowic jest hala widowiskowa Spodek. Na uwagę zasługują także górnicze osiedla Nikiszowiec czy Giszowiec, które wchodzą w skład Szlaku Zabytków Techniki – to przykład unikalnej zabudowy miejskiej. W centrum znajduje się także Pomnik Powstańców Śląskich, czyli największy i najcięższy monument w Polsce. Miłośnicy architektury docenią Szlak Moderny, czyli trasę łączącą najciekawsze budynki powstałe w latach 20. i 30. XX wieku.

W Katowicach działają liczne instytucje kultury, w tym słynny Teatr Śląski, a także np. Centrum Kultury Katowice, w którym organizowany jest Letni Ogród Teatralny (organizujący przedstawienia oraz inne wydarzenia artystyczne). Warto zobaczyć także najstarszą świątynię w Katowicach, czyli drewniany kościół św. Michała Archanioła, wybudowany w XVI wieku i przeniesiony do miasta ze wsi Syrynia w latach 30. minionego wieku. Najsłynniejszym deptakiem w mieście jest ulica Mariacka, która zamknięta jest dla ruchu samochodowego.

Wyznaczanie trasy