Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Afryki

Informacje ogólne i położenie

Afryka to drugi co do wielkości kontynent (po Eurazji), którego powierzchnia wynosi ponad 30 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi 20% powierzchni lądów świata. Przez Afrykę przebiega południk zerowy, równik, a także zwrotniki Raka i Koziorożca.

Ludność

Afryka zamieszkiwana jest przez ponad 1,07 mld ludzi, co stanowi 15% ludności świata. To najbiedniejszy kontynent z najniższym PKB na jednego mieszkańca. W Afryce wskaźnik przyrostu naturalnego jest najwyższy na świecie, a średnia długość życia najkrótsza. Kontynent dotknięty jest epidemią malarii i AIDS, większa część społeczeństwa jest niedożywiona. Tylko 39% ludności mieszka w miastach.

Afrykańskie państwa i miasta

W wielu krajach od lat trwają konflikty zbrojne. Dotyczy to części lub całych państw: Sudanu, Sudanu Południowego, Demokratycznej Republiki Konga, Czadu czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Największe afrykańskie państwa to: Nigeria (166 milionów mieszkańców), Etiopia (91 mln), Egipt (82 mln), Demokratyczna Republika Konga (72 mln) i Republika Południowej Afryki (49 mln). Największymi miastami są: Lagos (Nigeria), Kair (Egipt), Kinszasa (Demokratyczna Republika Konga), Aleksandria (Egipt) i Casablanca (Maroko).

Transport drogowy

To w większości przypadków najważniejsza gałąź transportu w Afryce, choć zaledwie 20% dróg na tym kontynencie to trasy utwardzane. Najbardziej rozwinięta sieć dróg występuje w Republice Południowej Afryki, Nigerii, Zimbabwe i krajach Afryki Północnej. Większość pojazdów nie spełnia żadnych standardów – są w złym stanie technicznym, eksploatowane przez wiele lat, bywają przeładowane i równocześnie przewożą ludność oraz towary.

Transport kolejowy

W Afryce transport kolejowy odgrywa minimalną rolę. Najbardziej rozwinięty jest w RPA i Egipcie, a najszybsza linia kolejowa działa w Maroko, na trasie Rabat-Casablanca. W większości krajów kolej wykorzystywana jest do przewozów towarowych. Trudno o bezpośrednie połączenia między państwami ze względu na różną szerokość torów.

Transport lotniczy

Na kontynencie afrykańskim działa stosunkowo dużo lotnisk, choć większość z nich to obiekty niewielkie, przystosowane do obsługi bardzo małych samolotów. Największe lotniska znajdują się w Republice Południowej Afryki, Egipcie, Tunezji i Algierii – obsługują jednak przede wszystkim ruch międzynarodowy, a ruch międzykontynentalny odbywa się na pokładach samolotów linii europejskich.

Transport morski

Afryka nie wykorzystuje żeglugi morskiej i śródlądowej w wystarczający sposób. Największe porty to: Santa Cruz de Tenerife, Ceuta, Las Palmas de Gran Canaria (należące do Hiszpanii) oraz Richards Bay w Republice Południowej Afryki. Transport pasażerski jest bardzo ograniczony i w większości krajów nie funkcjonuje.

Wyznaczanie trasy