Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Warszawy

Informacje ogólne i położenie

Warszawa jest stolicą i największym miastem Polski, liczącym ponad 1,7 mln mieszkańców. Leży nad Wisłą. Jest siedzibą Prezydenta RP, Rady Ministrów, parlamentu, pozostałych władz centralnych, najważniejszych instytucji finansowych, koncernów itd.

Miasto dzieli się na strony lewobrzeżną i prawobrzeżną (względem Wisły), a także na 18 dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.

W Warszawie funkcjonują najważniejsze instytucje kulturalne w kraju (Teatr Narodowy, Opera Narodowa czy Filharmonia Narodowa). Duża część miasta to tereny zielone z licznymi parkami i ogrodami. Choć jest dużą i tłoczną metropolią, wciąż ma wiele do zaoferowania turystom.

Podróż samochodem

Do Warszawy prowadzi wiele ważnych dróg, w tym trasy europejskie – od zachodu droga E30 (łącznie z autostradą A2), E67 (droga ekspresowa S8) – z kierunku Wrocławia, południowo zachodniej i północno-wschodniej części kraja czy E77 – z Krakowa i Gdańska.

Poruszanie się po stolicy samochodem nie należy do najbardziej komfortowych. Większość dróg bywa zakorkowana niemal o każdej porze dnia. Dotyczy to zarówno dróg dojazdowych do miasta, a także wielu w jego obrębie. Widoczne jest to zwłaszcza w porannych i popołudniowych godzinach szczytu oraz przy wyjazdach i powrotach z weekendowych pobytów poza miastem.

Parkowanie w centrum miasta możliwe jest na wyznaczonych miejscach – wymagana ważna karta postojowa lub uiszczenie opłaty w parkomacie.

Podróż autobusem

Główny dworzec autobusowy znajduje się przy stacji kolejowej Warszawa Zachodnia, przy Al. Jerozolimskich 144. Obsługuje linie krajowe oraz międzynarodowe.

Podróż pociągiem

Do Warszawy dotrzeć można pociągami z większości polskich miast. Główny dworzec kolejowy to Warszawa Centralna w ścisłym centrum stolicy, a także Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wileńska, Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia oraz wiele mniejszych stacji.

Po mieście i okolicach można poruszać się Szybką Koleją Miejską. Do dyspozycji podróżnych są cztery linie: S1 – Otwock-Pruszków (przez Warszawę Wschodnią i Zachodnią), S2 – Lotnisko Chopina-Sulejówek Miłosna (przez Warszawę Zachodnią), S3 – Lotnisko Chopina-Legionowo Piaski (przez Warszawę Centralną), S9 – Warszawa Zachodnia-Wieliszew.

Ze stacji Warszawa Śródmieście kursuje także Warszawska Kolej Dojazdowa, która obsługuje jedną linię – Warszawa Śródmieście-Grodzisk Mazowiecki, a także odgałęzienie do Milanówka.

Komunikacja miejska

Warszawa to jedyne polskie miasto posiadające metro. To 1 linia składająca się z 21 stacji, prowadząca od przystanku Kabaty do Młociny (północ-południe miasta). Kursuje w dni powszednie od godziny 5.00 do ok. godziny 1.00. W weekendy do godziny 3.00.

Po mieście poruszać można się także autobusami i tramwajami, jednak jest to zdecydowanie wolniejszy środek transportu. Bardzo często wiąże się z korkami. Ponad 30 linii tramwajowych i 140 autobusowych kursuje w godzinach 5.00-23.00. Działają także linie nocne, choć sieć połączeń nie jest już tak bogata.

Dla wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej obowiązuje taki sam bilet, który zakupić można w każdym kiosku czy automatach.

Atrakcje turystyczne

Stolica Polski bardzo ucierpiała w czasie działań wojennych – zdecydowana większość zabytków została zniszczona. Warszawa ma jednak wciąż wiele do zaoferowania. Wystarczy wspomnieć Zamek Królewski z przylegającym do niego placem Zamkowym, Stare Miasto, Łazienki Królewskie czy pałac i ogród w Wilanowie.

Warszawa to centrum kulturalne kraju, gdzie działają najważniejsze instytucje, takie jak Teatr Narodowy, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Galeria Zachęta Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Muzeum Narodowe.

Wielką popularnością wśród turystów cieszy się nowe Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie można także zapomnieć o pamiątkowym zdjęciu z Pałacem Kultury i Nauki w tle. To najwyższy budynek w Polsce i najbardziej charakterystyczny punkt stolicy.

Wyznaczanie trasy