Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Stany Zjednoczone – pogoda i klimat

Klimat
Stany Zjednoczone Ameryki są bardzo zróżnicowanym krajem, jeśli chodzi o klimat. Zasadniczo w USA panuje klimat umiarkowany. Jednak są tutaj również strefy klimatu tropikalnego czy arktycznego. Na klimat większej części terytorium Stanów Zjednoczonych mają wpływ układ łańcuchów górskich (Kordyliery i Appalachy) oraz prądy morskie opływające wybrzeża.
 
Pogoda
Cechą charakterystyczną pogody jest to, że potrafi się ona bardzo dynamicznie zmieniać w zależności od regionu. Do najgorętszych miejsca w Stanach Zjednoczonych zalicza się Las Vegas. W tym mieście znajdującym się na środku pustyni temperatura nie spada poniżej 40°C. Najzimniejszym stanem jest Alaska. Stany Zjednoczone Ameryki to także miejsce częstego występowania takich zjawisk pogodowych jak tornada, trzęsienia ziemi i cyklony. W części wschodniej występują zmienne temperatury oraz mniejsza ilość opadów. Lata należą do dość upalnych, zaś zimy są mroźne. Północ kraju należy do zimnych obszarów ze względu na lodowate powietrze znad Alaski. Im dalej na południe, tym bardziej pogoda staje się łagodniejsza. Cechą charakterystyczną południowych stanów jest cieplejsze oraz dłuższe lato. Należy także wspomnieć o często nawiedzających ten region burzach czy tropikalnych cyklonach. 

 

Popularne miasta: