Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy drogowe w Stanach Zjednoczonych

Ze względu na federacyjny charakter Stanów Zjednoczonych, przytoczenie przepisów ruchu drogowego obowiązujących w całym kraju nie jest możliwe. Prawo ogólnokrajowe reguluje jedynie podstawowe kwestie, a szczegółowe rozwiązania leżą w gestii konkretnego stanu. Polacy mogą poruszać się po amerykańskich drogach na podstawie polskiego prawa jazdy, ale zalecane jest wyrobienie dokumentu międzynarodowego.

Różnice w przepisach poszczególnych stanów najlepiej oddają limity prędkości, które bywają bardzo różne. W terenie zabudowanym (w zależności od stanu) można poruszać się od 30 do 50 km/h, przed szpitalami, domami opieki itp. 20-30 km/h, na drogach wylotowych z ruchem dwustronnym – 50-75 km/h, na drogach kilkupasmowych i ekspresowych – 90-115 km/h, a na autostradach – 80-120 km/h.

Jeszcze większą różnicę można dostrzec w kwestii tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu. W niektórych stanach muszą być całkowicie trzeźwi – 0,0 promila, a w innych dopuszczalny limit to nawet 1 promil. Z kolei prawo jazdy mogą posiadać osoby, które ukończyły 16 lat, ale nie mogą przewozić w pojeździe alkoholu aż do ukończenia 21 lat.

W czasie zatrzymania do kontroli drogowej należy stanąć na poboczu, otworzyć okno i oczekiwać w samochodzie z rękoma opartymi o kierownicę. Mandat za wykroczenie drogowe może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Za przekroczenie limitu alkoholu w organizmie zazwyczaj grozi areszt. W Stanach Zjednoczonych możliwe jest skręcanie w prawo na czerwonym świetle, ale po zatrzymaniu pojazdu i upewnieniu się, czy będzie to bezpieczny manewr.

Przed wyruszeniem na amerykańskie drogi niezbędne jest zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w stanach, przez które zamierzamy podróżować. Ogólny kodeks drogowy nie odnosi się do najbardziej praktycznych zagadnień, jak ograniczenia prędkości, limit alkoholu, obowiązkowe wyposażenie samochodu itp.

Popularne miasta: