Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Stany Zjednoczone - kultura i religia

Kultura
Stany Zjednoczone są niezwykłą mieszanką kulturową. W związku z tym można spotkać się tu z sytuacjami czy zdarzeniami, które w innych warunkach nie mają racji bytu. Tutaj stykają się różne kultury. A to z kolei wiąże się ze specyficznym sposobem bycia czy interpretowania otaczającej rzeczywistości.  Jednak jest kilka cech, które są przypisane każdemu obywatelowi Stanów Zjednoczonych. Amerykanie są na pewno bardziej otwarci, aktywni i optymistycznie nastawieni do życia. Nie boją się także wyzwań, a porażki potrafią traktować jako sposób zdobywania życiowego doświadczenia. Kolejną cechą, o której należy wspomnieć jest duma z bycia Amerykaninem. W Stanach Zjednoczonych nie wolno żartować z terroryzmu, ani pytać o wysokość zarobków. Należy także pamiętać, że Amerykanie są patriotami, dla których słowo „wolność” ma szczególne znaczenie. Jakiekolwiek naruszenie granic wolności może być postrzegane jako osobista zniewaga. Wolność jednostki jest tu traktowana bardzo poważnie i należy ją szanować.
 
Amerykanie są fanami sportu. Do najpopularniejszych dziedzin należą baseball, koszykówka, futbol amerykański czy hokej na lodzie. Natomiast sami sportowcy są traktowani jak gwiazdy. Często zdarza się, że plan rozgrywek ligowych ma wpływ na organizowanie wolnego czasu, zaplanowanie obowiązków zawodowych czy domowych. Dzieciom od najmłodszych lat wpaja się miłość do sportu, podobnie jak szacunek do pracy. W związku z tym młodzi Amerykanie bardzo szybko zaczynają zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe. Równie szybko się usamodzielniają. 
 
Do najważniejszych amerykańskich świąt należą: Dzień Niepodległości 4 lipca, Dzień Dziękczynienia czy Halloween. Stany Zjednoczone to także miejsce narodzin wielu rodzajów i odmian muzyki. To tutaj powstał jazz, country, gospel, soul czy rap. 
 
Kultura amerykańska jest obecna na całym świcie. Jeden z naukowców stworzył nawet pojęcie makdonaldyzacji świata. Przez to pojęcie rozumie się rozprzestrzenianie się na globie szeroko rozumianych wzorców rodem ze Stanów Zjednoczonych (korporacyjne, konsumpcyjne, spędzania wolnego czasu). Niestety bardzo często kosztem zanikania lokalnych wartości.  
 
Religia
Warto zaznaczyć, że wolność religijna jest jedną z podstawowych amerykańskich wartości. Większość osób zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych to osób wierzące. Funkcjonuje tutaj wielu kościołów i wyznań.
 
Najwięcej Amerykanów identyfikuje się z katolicyzmem. Bardzo wielu wyznawców liczy również protestantyzm, ale jest on niejednorodny. Tworzą ją setki lokalnie działających kościołów. Z innych religii można tu spotkać buddyzm, islam, judaizm, prawosławie, hinduizm, unitarianizm, Adwentystów Dnia Siódmego. Warto też zaznaczyć, że to w Stanach Zjednoczonych znajduje się główne biuro świadków Jehowy, które stąd koordynuje działalność swoich wspólnot na całym świecie. Charakterystyczną sektą religijną (odłam anabaptystów) są amisze. To grupa religijna, która żyje, nie korzystając z dobrodziejstw nowoczesności takich jak prąd czy samochody. Również ich ubiór nie zmienił się od wieków. Nadal dominującym kolorem jest czarny.
 
Warto zaznaczyć, że Amerykanie należą do najbardziej religijnych nacji wśród krajów wysoko rozwiniętych. W praktyce oznacza to, że religia ma ogromny wpływ na życie społeczne i polityczne. Również politycy w wyraźny sposób podkreślają swoją przynależność do grupy wyznaniowej.
Popularne miasta: