Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia amerykańska

Jeśli chodzi o amerykańską kuchnię, to nie ogranicza się ona jedynie do hamburgerów i dań odgrzewanych w mikrofali – to uproszczenie i stereotyp.  Ze względu na różnorodność etniczną tego narodu można się tu spotkać z wieloma rodzajami lokalnych kuchni. Każdy z regionów ma potrawę, z której słynie. Na to, jak wygląda i smakuje kuchnia amerykańska wpływ miały zasadniczo trzy czynniki. Została ona bowiem ukształtowana przez połączenie tradycji kuchni afrykańskich niewolników, sposobu odżywiania się plemion indiańskich oraz przepisów kulinarnych, które przywieźli ze sobą emigranci z Europy i Chin.
 
Środkowy Zachód oraz Texas to miejsca, w których specjalnością są potrawy z wołowiny. Będąc na Florydzie czy w Luizjanie, należy skosztować lokalnych dań, do których należą owoce morza oraz ryby. W kuchni południowych stanów (soul food) dominują potrawy, które mają swoje korzenie w czasach niewolnictwa. Dania powstawały wtedy z resztek jedzenia. Częstym składnikiem tych potraw jest tu wędzony boczek, słonina czy rośliny strączkowe. Warto wspomnieć o kuchni kajuńskiej, która powstała na bagnach Luizjany. Wykształciła się tu ciekawa i bogata lokalna sztuka kulinarna. Podstawowymi produktami do sporządzania dań są ryż, czerwona fasola, warzywa, wieprzowina, kraby, raki, krewetki czy ślimaki. W Nowej Anglii można skosztować homarów oraz małży. Ciekawym regionem kulinarnym jest także Kalifornia. Przy przygotowywaniu dań zwraca się uwagę na ekologiczne pochodzenie produktów. W południowej Kalifornii szczególnie popularna jest kuchnia meksykańska. Warto wspomnieć o tzw. stylu Santa Fe, który ma zachwycić podniebienia jedzących absolutną świeżością oraz oryginalnymi składnikami.
 
Tradycyjne dania
Ważne miejsce w amerykańskiej kuchni odgrywają ciasta. Do najbardziej znanych należą apple pie (szarlotka), brownies (mocno czekoladowe ciasto), chleb bananowy, fudge (ciasto krówkowe) czy pancakes (naleśniki). Z mięsnych dań można wymienić hot-dogi, hamburgery, cheeseburgery, skrzydełka kurczaka, parówki w cieście kukurydzianym, goetta (grube kiełbaski), steki czy kanapki z mielonej wołowiny z sosem pomidorowym. 
 
W świąteczne dni przygotowywane są specjalne dania. Na Wielkanoc jest to szynka po wirginijsku. W Święto Dziękczynienia na stole pojawiają się takie potrawy jak zupa, pieczony indyk oraz placek z dyni (pumpkin pie). Specjalne menu obowiązuje także w dniu urodzin Lincolna. Posiłek ma być skromnym, lecz uroczystym obiadem. Przygotowuje się czysty rosół i fasolkę po bostońsku.
Popularne miasta: