Praca i zarobki w Stanach Zjednoczonych
Warunki zatrudniania Polaków
Osoby zainteresowane podjęciem pracy w Stanach Zjednoczonych powinny posiadać wizę typu H. Występuje kilka podrodzajów tego dokumentu, uwzględniających wykształcenie, rodzaj przyszłej pracy lub formę zatrudnienia. Przyszły pracodawca powinien złożyć do Urzędu Imigracyjnego odpowiednie dokumenty, które umożliwią wykonywanie w pracy przez pracownika, nie będącego obywatelem USA. W praktyce oznacza to, że decydując się na taki wyjazd, trzeba wcześniej znaleźć zatrudnienie. Należy także pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych obowiązuje inna kultura pracy. Oznacza to odmienne niż w Polsce oczekiwania przyszłych pracodawców.
Najlepszym sposobem na poszukiwanie pracy w Stanach Zjednoczonych jest Internet. Można znaleźć bardzo dużo serwisów, który pomagają w znalezieniu zatrudnienia. Warto także zainteresować się programami typu Work&Travel. Są to projekty edukacyjno-pracownicze, które umożliwiają zdobywanie wiedzy przy jednoczesnym zarabianiu pieniędzy.
Zarobki
Jeśli chodzi o zarobki, to ich wysokość zależy od wielu czynników. Do najważniejszych zalicza się posiadane kwalifikacje, dotychczasowe doświadczenie zawodowe czy znajomość języka angielskiego. Duże znaczenie mają także cechy indywidualne przyszłego pracownika czy zapotrzebowanie pracodawcy w danej chwili. W 2015 roku płaca minimalna w USA (ustalona przez władze federalne) wynosi 7,25 USD za godzinę. Najwyższą płacę minimalną mają osoby pracujące w San Francisco oraz Oakland. Wynoszą one odpowiednio 11,05 USD oraz 12,25 USD na godzinę. Najmniej można zarobić w stanach Georgia oraz Wyoming. Do poszukiwanych specjalistów należą lekarze, bankowcy, informatycy czy inżynierowie. Natomiast na czas wakacji potrzebne są osoby do pracy w parkach rozrywki.