Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Stanach Zjednoczonych

Położenie i ludność
Stany Zjednoczone są państwem federacyjnym ze stolicą w Waszyngtonie. USA graniczy z Kanadą, Meksykiem oraz Rosją. Powierzchnia Stanów Zjednoczonych wynosi 9,4 mln km². Państwo to jest czwartym terytorium na świecie ze względu na wielkość obszaru. W centralnej części Stanów Zjednoczonych znajdują się równiny. Na wschodzie przeważają niskie góry, zaś na zachodzie wzgórza. Na Hawajach występuje krajobraz wulkaniczny. Najniższym punktem jest Death Valley (Dolina Śmierci) 86 m p.p.m. Natomiast Mount McKinley na Alasce to najwyżej położone miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Największe miasta
W Stanach Zjednoczonych mieszka prawie 310 mln mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 33,1 os/km². Do największych miast należą Nowy Jork, Waszyngton, Chicago, San Francisco czy Los Angeles

Podstawowe informacje
Do tego kraju najszybciej można dostać się, korzystając jedynie z linii lotniczych. Bilety należą do drogich, ale można zaoszczędzić wybierając trasę z przesiadkami lub dużo wcześniej rezerwując lot (z półrocznym wyprzedzeniem). Ceny zaczynają się od 1400 złotych za bilet w obie strony. Jednak kilka tysięcy złotych za podróż można uznać za normę.

Stany Zjednoczone mają gęstą sieć autostrad międzystanowych oraz dróg szybkiego ruchu. Wynika to z faktu, że najpopularniejszym środkiem komunikacji są samochody. Warto podkreślić, że drogi wsparte są dobrą infrastrukturą w postaci ulokowanych przy nich stacji benzynowych, moteli czy barów. Także cena paliwa sprawia, że jest to szybki i tani sposób podróżowania po USA. W Stanach Zjednoczonych część autostrad jest płatna (głównie wschodnie stany). Często pobierane są opłaty za przejazdy przez mosty i tunele. Stan dróg jest zadowalający. Można także podróżować autobusem. W USA funkcjonuje wielu przewoźników, którzy oferują pasażerom różne klasy podróżowania (ekonomiczna i luksusowa) na trasach lokalnych i dalekobieżnych. Bilety nie są drogie.

Podróżując wewnątrz kraju można też skorzystać z linii lotniczych. Jest to tania i popularna forma transportu. W Stanach Zjednoczonych znajduje się aż 18 lotnisk.  Największym jest Międzynarodowy Port Lotniczy Atlanta. Warto wspomnieć o lotniskach w Chicago, Los Angeles, Dallas, Denver, Nowy Jorku JFK, Waszyngtonie czy Las Vegas. Linie PLL LOT oferują bezpośrednie połączenia do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Lot trwa około 10 godzin. Inne linie lotnicze oferujące połączenia do USA to między innymi Lufthansa, Swiss, American Airlines, United, Austrian Airlines, British Airways, Air France czy US Airways. Większość przewoźników ma swoich ofertach loty do Stanów Zjednoczonych. Wiele z tych propozycji wiąże się z jedną lub dwoma przesiadkami.

Popularne miasta: