Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tunezji

Tunezja to państwo w północnej części Afryki, leżące nad Morzem Śródziemnym. Granicy z Algierią i Libią. Stolicą kraju jest Tunis, a inne duże miasta to m.in. Safalis, Kabis, Susa czy Arjana. Tunezję zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi, w większości muzułmańskich sunnitów. Obowiązującą walutą jest dinar tunezyjski.

Od lat Tunezja staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. W kraju powstają kolejne kurorty, które oferują doskonałe warunki wypoczynku i wiele atrakcji. Ogromną zaletą Tunezji jest przewidywalna pogoda, czyli zazwyczaj słoneczna i bardzo ciepła. Jednak nie za bardzo, bo ekstremalne upały nawiedzają kraj niezbyt często. Zazwyczaj jest to przyjemne i bezpieczne 24-27 stopni.

Polacy wybierający się do Tunezji nie muszą legitymować się wizą, jeśli pobyt nie będzie trwał dłużej, niż 90 dni. Wystarczający jest paszport ważny od przynajmniej 3 miesięcy.

Podróż samolotem

Do Tunezji dotrzemy oczywiście za pomocą transportu lotniczego. Mimo, że to popularny kierunek turystyczny, możliwości wcale nie ma zbyt wiele. Najdogodniej wybrać lot do Tunisu. Na przykładowej trasie Warszawa-Tunis bilety kosztują średnio 1500-2000 zł, a podróż trwa około 5 godzin. Wymagana jest jednak przesiadka. Wybierając Lot lub British Airways, przesiadamy się w Londynie, lecąc Egyptair – w Kairze, a Turkish  Airlines – w Stambule. To jednak najwygodniejszy i najtańszy sposób na dotarcie do Tunezji.

Loty do innych tunezyjskich miast są także możliwe, ale nie jest to rozwiązanie ekonomiczne. Na przykładowej trasie Warszawa-Dżerba za bilet zapłacimy nawet 5-6 tysięcy złotych. Podróż trwa ok. 6 godzin i wymaga przesiadki w Paryżu (LOT) lub dwóch - w Londynie i Paryżu (British Airways).

Podobnie na trasie Warszawa-Monastyr. Cena biletu także w granicach 5-6 tysięcy złotych, czas lotu ok. 6 godzin. W tym przypadku możliwy jest przelot liniami lotniczymi LOT z dwiema przesiadkami – w Londynie i Paryżu.

Warto zainteresować się lotami czarterowymi, o których informacji możemy zasięgnąć w biurach podróży i u przewoźników. Być może terminy lotów uda się pogodzić z naszymi planami. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i zamiast 1500-2000 zł w jedną stronę, polecieć za tyle, ale w dwie strony. W Tunezji lotniska działają w dużych miastach, takich jak Tunis, Dżerba, Kabis, Kafsa, Safakis, Monastyr czy Tauzar.

Z lotniska do centrum miasta lub innych miejscowości dotrzemy prywatnymi (oznaczonymi TUV lub TUT) lub publicznymi (żółtymi) autobusami. Popularne są także taksówki, które wyruszają w trasę po osiągnięciu kompletu pasażerów (najczęściej ośmiu osób) lub po zapłaceniu przez nas za wszystkie wolne miejsca

Co warto zobaczyć?

Dla turystów z Europy Tunezja to przede wszystkim miejsce wypoczynku w sprzyjającym, ciepłym klimacie. Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszą się plaże nad Morzem Śródziemnym, luksusowe kurorty i mniejsze, ale bardzo malownicze ośrodki. Goście najchętniej oddają się leżakowaniu, kąpielom w morzu i nurkowaniu, które umożliwia zapoznanie się z bogatą podwodną florą i fauną.

Tunezja to także liczne zabytki, często sprzed wielu wieków. Wystarczy wspomnieć monumentalny (jeden z największych na świecie) amfiteatr w Al-Dżamm zbudowany na wzór Koloseum czy ruiny miasta Thugga, którego historia sięga czasów przed naszą erą. Podobnie jak malowniczego miasta Kartagina, które zostało założone prawdopodobnie w IX wieku przed nasza erą.

Pamiątkę z Tunezji najlepiej kupić na targach w Kabis, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby. Może to być także ceramika lub naturalna gąbka z wyspy Dżerba.

Wyznaczanie trasy